Svaz průmyslu zaujal na MSV sérií odborných seminářů

Ve stánku Svazu průmyslu a dopravy ČR se letos diskutovalo o budoucnosti elektromobility, energetických úsporách, kreativním průmyslu nebo digitální technologii blockchain. Odborné semináře patřily k vrcholům programu Kavárny Svazu průmyslu, do níž SP ČR letos převlékl svůj stánek.

Český automobilový průmysl vstupuje do éry elektromobility. Škoda Auto letos spustila výrobu plně elektrického modelu CitiGo iV a plug-in hybridu Superb iV. Příští rok se k nim přidá další plně elektrický vůz Vision iV, jehož podobu se mohli letos prohlédnout i návštěvníci brněnského Mezinárodního strojírenského veletrhu. Do roku 2025 bude vyrábět Škoda Auto pět typů elektromobilů, zaznělo na prvním odborném semináři, které letos Svaz průmyslu a dopravy ČR uspořádal ve svém stánku pojatém jako kavárna na strojírenském veletrhu.

 kadera

„Automobilový průmysl se hlásí k pařížským cílům pro snižování emisí CO2. Přidat se musí i stát. V roce 2025 budou chybět 3 tisíce dobíjecích stanic pro elektromobily a v roce 2030 dokonce 20 tisíc dobíječek. Zde je role státu klíčová, stejně jako u vytvoření motivačního ekosystému pro zákazníky,“ uvedl na semináři Michal Kadera, ředitel vnějších vztahů Škoda Auto. Zástupci automobilového průmyslu s podporou Svazu průmyslu už jednají se státem, aby vyřešil také daňové otázky spojené s elektromobilitou.

ENERGETICKÉ ÚSPORY JSOU SOUČÁST SMART CITY

V budovách je obrovský potenciál na energetické úspory. Tlak na šetření energií bude v příštích letech kvůli evropským energetickým a klimatickým cílům růst. V domech a budovách se spotřebuje zhruba 60 procent energie. S energetickou modernizací budov souvisí také řada dalších aspektů. Nyní 90 procent času tráví lidé v budovách, přičemž 60 procent populace trpí syndromem nezdravých budov, uvedl na semináři k energetickým úsporám generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

cermak

Investice do modernizace hospodaření s energiemi v budovách lze financovat samotnými energetickými úsporami. Jde o model nazvaný EPC, v němž modernizaci financuje dodavatel a zákazník, většinou města a obce, pak investici splácejí z částky, kterou ušetří za energie. Energetické projekty zapadají také do konceptu chytrých měst. „Smart city je pro mě zdravé propojení úspor energie v budovách, elektromobility, telematiky a dalších opatření. Menší města jako Třinec, Písek či Náchod v tom jdou často příkladem těm větším,“ řekl návštěvníkům Kavárny Svazu průmyslu Kamil Čermák.

BEZ KREATIVITY NENÍ PŘIDANÁ HODNOTA

Svaz průmyslu se aktivně věnuje podpoře kreativních průmyslu a inovací. Právě kreativita přináší firmám vyšší přidanou hodnotu a konkurenční výhodu. „Pokud se má český průmysl odpoutat od montoven, musí se zaměřit na výrobu produktů s vyšší přidanou hodnotou. Když si jdete něco koupit, pračku, ledničku či výlet, nezajímá vás jen to, jestli je to funkční, ale i to, jestli vám to přinese nějaké uspokojení, estetiku,“ prohlásil na úvod semináře o roli kreativního průmyslu Martin Wichterle, člen představenstva Svazu průmyslu a majitel skupiny Wikov Industry.

kreativni prumysl

Průmyslový design je zásadní inovací. Existuje množství produktů nejen v nábytkářském či sklářském průmyslu, které patří ke světové špičce právě díky průmyslovému designu. Nutnosti podpory kreativního průmyslu si je vědomo také ministerstvo průmyslu a obchodu. „Pokud chceme být inovační zemí, tak kreativita je základem inovací. V Česku ale zatím neexistuje promyšlená strategie k podpoře kreativního průmyslu,“ uvedl na stánku Svazu průmyslu Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu.

Kulturní a kreativní průmysly mají značný vliv na ekonomiku států tvorbou produktů a služeb s vysokou přidanou hodnotou a do budoucna by se měly výrazně podílet na ekonomickém růstu Evropy. Tento sektor může vytvořit pracovní místa, která nelze nahradit automatizací, doplnil na semináři Čestmír Vančura, prezident Zlínského kreativního klastru. „Chceme, aby se v roce 2020 stalo ze Zlína nejvýznamnější centrum kreativního průmyslu,“ dodal Vančura.

Prezentace MPO ke stažení zde.
Prezentace Zlínského krativního klastru ke stažení zde.

 

BLOCKCHAIN POMÁHÁ CHRÁNIT DOKUMENTY

Budoucí prosperita průmyslových firem bude záviset i na jejich digitalizaci. Jednou z perspektivních digitálních technologií je blockchain. První průmyslový blockchain, na němž běží aplikace pro ověřování firemních a dalších dokumentů, už letos spustila Elektrotechnická asociace. Svaz průmyslu se v říjnu stal jedním z uzlů, na kterém je blockchainová databáze uložena.

proks

V ELA blockchain se ukládá jen digitální otisk, neboli hash dokumentu. „Tak jako nenajdete dva lidi se stejným otiskem prstu, v blockchainu neexistují dva různé dokumenty se stejným hashem. V ELA blockchain si pojistíte, že proti vám nikdo nevytáhne falešnou smlouvu nebo jiný dokument,“ vysvětloval Jan Prokš, ředitel Elektrotechnické asociace.

Blockchain představuje další vývoj internetu. „Tato technologie přináší technické řešení pro současná omezení internetu. Díky šifrování je jasné, kdo má k čemu práva a jak může s těmito právy nakládat. Můžeme také důvěřovat datům, která jsou v blockchainu uložená. Navíc umožňuje převod digitalizované hodnoty,“ dodala Maria Staszkiewicz, ředitelka České fintech Asociace, která je členem Svazu průmyslu.

Prezentace ke stažení zde.

kategorie MSV