Aktualizovaný seznam dezinformačních webů

S válkou na Ukrajině nabraly události ohledně dezinformací nový spád. Jistě jste ve firmách zaregistrovali zablokování některých problematických webů správcem domén CZ.NIC a později i mobilními operátory. Bohužel netrvalo dlouho a stejný obsah se začal přelévat a objevovat na nových doménách. Iniciativa NELEŽ, kterou podporuje i Svaz průmyslu a dopravy ČR, proto aktualizovala seznam dezinformačních webů, na kterých kvůli ochraně značky nedoporučuje firmám inzerovat.

Zároveň s válkou na Ukrajině intenzita dezinformací a aktivita některých subjektů navíc zesílila. Jejich činnost je opět o něco sofistikovanější a mediální výstupy viditelnější. Vzhledem k aktuální situaci, na kterou je potřeba reagovat, proto spolek NELEŽ upravil i seznam webů, na kterých nedoporučuje inzerovat a vystavovat tak vaši značku reputačnímu riziku. Jako vodítko spolku opět slouží datová sémantická analýza firmy Semantic Visions. Průnik tří metodik, tedy zmíněné analýzy, hodnocení webu Konšpirátori.sk a Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, na který se autoři v minulosti odvolávali, nemá v tuto chvíli vzhledem k rychlým změnám tolik styčných bodů, jako v minulosti.

Seznam si můžete aktualizovat zde, na webu NELEŽ. Budeme rádi, pokud vám pomůže vyhnout se webům, které se rozhodly pokračovat v monetizaci záměrných dezinformací skrz mediální prostor. V případě jakýchkoliv dotazů a nejasností se můžete obrátit na autory z iniciativy NELEŽ.

Další informace o iniciativě NELEŽ, kterou podporuje Svaz průmyslu a dopravy ČR, najdete ZDE a nebo ZDE.

kategorie Aktuálně