Budějovický Bosch nařídil části lidí dovolenou, dočasně klesl počet zakázek

Část zaměstnanců českobudějovické firmy Robert Bosch, která patří do skupiny největšího výrobce komponentů do aut, bude mít v březnu povinně dva dny dovolené. Firma tak reaguje na to, že dočasně klesl počet zakázek od některých zákazníků, i kvůli válce na Ukrajině. Dovolenou bude mít asi 600 lidí, zhruba polovina výrobních zaměstnanců. Vyplývá to z informací, které na dotaz ČTK sdělili zástupci odborů a vedení firmy.

Bosch je se 3800 pracovníky jedním z největších zaměstnavatelů v kraji.

„Robert Bosch České Budějovice reaguje na dočasné ponížení zakázek ze strany některých zákazníků. Část zaměstnanců bude čerpat v březnu dva dny dovolené či využívat konta pracovní doby,“ sdělil ČTK mluvčí Bosch Group Pavel Roman. Při takzvaných kontech pracovní doby berou zaměstnanci paušální plat a firma jim dává práci podle potřeb.

Odboráři ČTK řekli, že dovolená bude dva dny tento týden. „Situace je odrazem toho, co se ví o Škodě Auto, že automobilky začaly opět rušit výrobu. Kvůli situaci ve východní Evropě začaly stornovat zakázky od subdodavatelů, to znamená i od nás. Je tady nějaký pokles zakázek, firma to potřebuje řešit,“ řekl ČTK předseda základní organizace odborového svazu Kovo v budějovickém Boschi Stanislav Jindra.

Zástupcům odborů se nelíbilo, že by si měli zaměstnanci kvůli úbytku zakázek brát jen dovolenou. Jednali proto s firmou o kompromisu. „Bude dva dny dovolená, a pokud bude další pokles zakázek a výroby budou potřebovat víc jak dva dny volna, tak se to bude řešit pomocí kont pracovní doby,“ řekl odborář.

Dovolenou budou mít tento týden pracovníci ze všech částí výroby. Jde zhruba o 500 až 600 zaměstnanců. „Ve výrobách máme asi 1200 lidí, takže se to dotkne půlky výroby,“ řekl Jindra. Jak dodal, od ledna dosud budějovický Bosch výrobu neomezoval, ani kvůli covidu.

Válka na Ukrajině se podle Jindry projevuje i na českém pracovním trhu. Zkomplikovala dovoz zahraničních agenturních zaměstnanců. „Bosch nejvíc využívá Ukrajince. Výroba je s nimi spokojená, že zapadnou do kolektivu, jsou pracovití, mají zájem se učit nové věci,“ řekl odborář.

Budějovický Bosch skončil v roce 2020 ve ztrátě po zdanění 121,9 milionu korun. O rok dřív byl v zisku téměř 633 milionů. Tržby klesly o 21,3 procenta na 17,4 miliardy Kč. Příčinou byla nižší poptávka kvůli koronakrizi, jak vyplývá z výroční zprávy.

  • Zdroj: OS KOVO, ČTK