Čechům dochází peníze na jídlo. Potravinové banky hlásí enormní zájem

V České republice přibývá lidí, kterým kvůli špatné finanční situaci dochází peníze už i na jídlo. Podle televizní reportáže CNN Prima NEWS potravinové banky dříve pomáhaly osamělým seniorům a sociálně slabším. V současnosti ale o pomoc žádají také ti, které by dříve ani nenapadlo, že nebudou mít na chleba.

Podle televizního zpravodajství jsou dnes nejpostiženější skupinou rodiče samoživitelé. Někteří z nich to s penězi měli těžké už před koronavirovou krizí. „Dostala jsem se do takové patové situace, kdy jsem neměla finanční příjem ani na zaplacení nájmu,“ popsala svou situaci matka samoživitelka, která si nepřála být jmenována. Vychovává dvě dcery a kvůli pandemii přišla o práci v cestovní kanceláři, kde pracovala jako průvodkyně německých turistů v Praze. V reportáží dále uvedla, že zjišťovala, jak má vůbec přežít, zaplatit nájemné a vlastně zajistit i potravu pro své dvě děti. Pomoc našla v potravinové sbírce. Přitom si původně přišla jen pro balíček s jídlem, ale nakonec dostala i práci jako dobrovolnice.

Podle ředitelky Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj Věry Doušové se situace za poslední rok velmi změnila. „Situace je natolik jiná, že k nám chodí také lidé, kteří žili zodpovědný život. Měli práci, úspory, a ne svoji vinou o ni přišli. Dostávají minimální podporu a teď už vlastně nemají ani na jídlo,“ vysvětlila Věra Doušová. Právě tato banka vydá každý všední den přibližně 150 desetikilových tašek.

Věra Doušová dále popsala, že potravinovým bankám nepomáhají jenom firmy, které vozí do skladů jídlo, ale také jednotlivci, rodiny nebo jiní dobrovolníci. „Musím říct, že lidé jsou velmi solidární. Vždycky, když nám začnou docházet trvanlivé potraviny, tak kdykoliv to řeknu do rádia nebo televize, okamžitě se zvedne velká vlna solidarity a lidé nám volají a nosí desetikilové pytle mouky, či pět kilo másla. Každý přinese to, co je v jeho možnostech,“ popsala Věra Doušová. Potravinové banky chystají 24. dubna sbírku. Žádosti o pomoc jsou oproti loňskému roku až dvojnásobné.

  • Zdroj: CNN Prima NEWS