Česko potřebuje víc než jen dotace

Svaz průmyslu, stejně jako průmyslové asociace v Evropě, připravuje náměty pro dlouhodobou obnovu ekonomiky. Reformy by měly zvýšit její odolnost vůči krizím a zlepšit její konkurenceschopnost.

Vláda má ještě dva roky na provedení zásadních změn, které jsou důležité pro dlouhodobou konkurenceschopnost českého průmyslu a české ekonomiky. Na loňském Sněmu Svazu průmyslu s těmito slovy předával jeho prezident Jaroslav Hanák seznam úkolů premiérovi Andreji Babišovi. Psal se 7. říjen. O měsíc a deset dnů později se kdesi ve střední Číně nakazil první člověk novým typem koronaviru.

graf1 spektrum 2020 3q

Uplynul půlrok, svět je kvůli koronaviru vzhůru nohama a apel Svazu získal ještě více na aktuálnosti. Firmy, které ještě před pár měsíci zápasily s nedostatkem zaměstnanců, aby mohly vyřizovat přibývající zakázky, nyní hledí do temné budoucnosti. V květnovém průzkumu Svazu průmyslu hlásila skoro polovina firem, že v květnu a červnu očekává propad zakázek ve srovnání s loňským rokem o více než 40 procent.

Vláda, i pod tlakem Svazu průmyslu a dopravy, přišla poměrně rychle s programy, které některým firmám pomohou nynější krizi lépe přežít. Jenže rychlý návrat k předkrizovému růstu a dlouhodobé prosperitě nezajistí dotace, sociální programy ani státní záruky za úvěry. „Vláda by měla mířit na vzdálenější horizont. Teď má šanci provést systémové změny, které dlouhodobě zanedbávala a k nimž jsme ji řadu let, nejen na loňském Sněmu, vyzývali,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy.

Zlepšit trh práce
Navzdory programu Antivirus, který pomohl firmám udržet si zaměstnance, čeká trh práce šok. Počet nezaměstnaných roste. Z 200 firem, které se účastnily květnového průzkumu Svazu, 40 procent uvedlo, že už začaly propouštět, nebo se na tento krok chystají. Vláda by proto měla přijít s nástroji aktivní politiky zaměstnanosti, které pomohou po oživení vrátit pracovníky s potřebnými dovednostmi a kvalifikací do firem. Protože mezitím se podniky dál posunou v míře své digitalizace.
Zkušenosti s fungováním programu Antivirus by měl stát přetavit do vytvoření systémového nástroje, který podobně jako v Německu tzv. kurzarbeit, bude pomáhat firmám překonávat krátká období poklesu zakázek a zpomalování ekonomiky. Firmy by z něj získaly pomoc pro své částečně nezaměstnané pracovníky až na jeden rok. „Výhodou německého modelu také je, že je spravedlivý ke všem zaměstnancům, protože příspěvek na mzdy vypočítává z čisté mzdy. Nikoliv z náhrady mzdy, která se pro jednotlivé překážky v práci liší,“ uvádí Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.

Investovat do digitalizace
Koronavirová krize ukázala, že podniky, které investovaly do své digitální transformace, se s ní dokázaly vyrovnat mnohem lépe. „Firmy, které již běžně využívají nejen vzdálený monitoring, ale i řízení technologických zařízení ve vlastní firmě i u svých odběratelů, byly určitě ve výhodě. To, co si během krize firmy vyzkoušely, povede k dalšímu snižování osobních a cestovních nákladů třeba při servisních zásazích a údržbě dodaných produktů,“ upozorňuje Jiří Holoubek, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy.

Na podporu investic do nových technologií spojené s digitální transformací firem by se měla zaměřit také vláda. Tím posílí jednak odolnost firem v dobách krize, jednak zvýší jejich dlouhodobou konkurenceschopnost. Své digitální transformaci se musí ještě intenzivněji než dosud věnovat také veřejný sektor.
Typickým příkladem je školství. „O digitálním vzdělávání jsme vedli salónní diskuse už při přípravě strategie 2030. Současná zkušenost nám drsně ukázala, že e-vzdělávání by se mělo stát základní digitální službou, která je pro fungování ekonomiky stejně podstatná jako například elektronické bankovnictví,“ tvrdí Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy.

graf2 spektrum 2020 3q

Zjednodušit daně a regulaci
Propad ekonomiky kvůli koronavirové krizi připraví stát o část příjmů. Přesto by bylo vhodné, aby se vláda věnovala systémovým změnám v daních, které mohou urychlit zotavení firem. „Mezi taková opatření bezpochyby patří otázky odepisování. S ministerstvem financí již diskutujeme o zvýšení hranice majetku a technického zhodnocení, do níž lze investice dát přímo do nákladů, či o zrychlení odpisů,“ vysvětluje Bohuslav Čížek, hlavní ekonom a ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu.
Samozřejmostí musí být přehodnocení přijímané regulace. Přednost by měly mít výhradně ty předpisy, které zlepší podnikatelské prostředí. Naopak regulace, která firmám komplikuje život, by měla vláda rychle změnit, nebo přímo zrušit. O totéž by se měla snažit také na evropské úrovni.

Vláda má nyní unikátní příležitost opravdu nasměrovat českou ekonomiku mezi dvacítku nejvíce konkurenceschopných zemí na světě. A pomoci českým firmám, aby z krize vyšly jako noví vítězové.

Článek vyšel v časopisu Svazu průmyslu Spektrum. Celé číslo 3Q/2020 čtěte zde.

kategorie Z hospodářské politiky