Členové vlád České republiky a Ukrajiny jednali společně v Kyjevě

Společné foto zástupců vlád České republiky a Ukrajiny, 31. října 2022.
Společné foto zástupců vlád České republiky a Ukrajiny, 31. října 2022.
Za účasti premiérů a ministrů České republiky a Ukrajiny proběhly v pondělí 31. října v Kyjevě první česko-ukrajinské mezivládní konzultace. Mezi hlavní témata jednání patřila poválečná obnova Ukrajiny, pokračování vojenské a humanitární pomoci, obranně-průmyslová spolupráce s Ukrajinou, aktuální situace ukrajinských uprchlíků v ČR, integrace Ukrajiny do EU a makrofinanční pomoc ze strany EU. Česká delegace jednala také s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským. Petr Fiala od ukrajinské hlavy státu obdržel Řád Jaroslava Moudrého I. třídy.

Jednání se na české straně kromě předsedy vlády Petra Fialy zúčastnili první místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan, místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, místopředseda vlády a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, ministr financí Zbyněk Stanjura, ministryně obrany Jana Černochová, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský a ministr dopravy Martin Kupka. „Chceme těmito mezivládními jednáními ukázat, že Ukrajina v tom zdaleka není sama, že chápeme význam jejího boje a že jsme připraveni dělat všechno proto, aby se i za těchto obtížných podmínek dalo na Ukrajině žít co možná nejnormálněji,“ řekl v Kyjevě premiér Petr Fiala.

Česká delegace si hned po příjezdu prohlédla místa, která v minulých dnech zničily ruské rakety. „Přijeli jsme sem ve chvíli, kdy ještě probíhal poplach v důsledku dalších ruských střel a raket, které mířili na ukrajinská města. To všechno nám jenom připomíná, v jakých podmínkách naši ukrajinští přátelé dnes a denně žijí,“ sdělil Fiala.

Premiér Petr Fiala po jednání se svým protějškem Denysem Šmyhalem ujistil, že Česká republika bude i nadále pokračovat ve vojenské i humanitární podpoře Ukrajině. Cílem je obnova územní celistvosti země. Česká vláda zároveň uvolnila 20 milionů korun na nákup naftových generátorů, které mají pomáhat s nahrazováním výpadků dodávek elektřiny v Dněpropetrovské a Lvovské oblasti. Výsledkem jednání jsou také memoranda o spolupráci mezi ministerstvy, ale i vládami. Premiéři ve společném prohlášení podpořili další prohlubování sankcí vůči Rusku. „Předmětem jednání byla jak podpora a pomoc, kterou Ukrajina potřebuje a kterou ji poskytujeme, tak ale hlavně hospodářská spolupráce, poválečná obnova Ukrajiny a taky mezinárodní podpora Ukrajiny,“ doplnil předseda české vlády. Právě na obnově Dněpropetrovské oblasti je Česká republika podle české vlády připravena se podílet.

Členové české vlády následně jednali i s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským. S českým premiérem následně Zelenskyj podepsal Společnou deklaraci o euroatlantické perspektivě pro Ukrajinu. Česko podpořilo také sblížení Ukrajiny s NATO. Od prezidenta Volodymyra Zelenského převzal Řád knížete Jaroslava Moudrého I. třídy za mimořádný přínos rozvoji ukrajinsko-českých vztahů a spolupráce, ale také za podporu nezávislosti a územní celistvosti Ukrajiny. „Jsem nejen překvapen a opravdu dojat. Nesmírně vážím si této pocty, chápu to jako ocenění českému lidu, České republice, tomu, jak nesmírné podpoře se u nás Ukrajina těší,“ uvedl Fiala. Ukrajinský prezident vyzdvihl, že česká vláda přijela do Kyjeva v den bombardování. „Sami viděli, jak vypadá takový teror a jak škodí,“ uvedl Zelenskyj a poděkoval České republice za podporu.

Česká vláda na začátku října schválila Program humanitární, stabilizační, rekonstrukční a hospodářské asistence Ukrajině v letech 2023–2025. Program je koncipován napříč humanitární a hospodářskou asistencí, ale také napříč veřejným, soukromým, akademickým a neziskovým sektorem.

Členové české vlády si také na Sofijském náměstí v Kyjevě připomněli vznik Československých legií a položením květin u zdi Michajlovského kláštera a uctili památku obětí ruské agrese od roku 2014.