Členové vlády jednali se zástupci profesních komor o řešení aktuálních problémů

Členové vlády jednali se zástupci profesních komor, 13. dubna 2023.
Členové vlády jednali se zástupci profesních komor, 13. dubna 2023.
Digitalizace, soudní znalectví či zákon o lobbování. To je jen část témat, kterými se ve čtvrtek 13. dubna 2023 ve Strakově akademii zabývali členové vlády v čele s premiérem Petrem Fialou na jednání s představiteli profesních komor. Jednalo se o druhé pravidelné setkání vlády se zástupci profesních komor.

Celkem pět témat pro jednání s členy vlády navrhnul za profesní komory prezident České lékařské komory Milan Kubek. Byly jimi lobbing, digitalizace, soudní znalectví, spolupráce s rezorty a nedostatek odborníků, zejména ve zdravotnictví. Jednalo se o historicky druhé pravidelné setkání tohoto typu, minulé se konalo 2. června 2022.

V úvodu předseda vlády Petr Fiala připomněl složité období, kterým si Česká republika v posledním roce zejména v důsledku ruské agrese na Ukrajině procházela. „Čelili jsme bezprecedentnímu vývoji na trzích s energiemi, kde ceny dosahovaly historických maxim. Museli jsme pomáhat občanům, institucím i firmám, museli jsme zajistit sociální smír a uchýlit se i k takovým opatřením, jako je například zastropování, které bychom si před válkou ani nedokázali představit,“ uvedl premiér.

Podle premiéra čeká na vládu v letošním roce řada významných a náročných úkolů. Jedná se o stabilizaci veřejných financí, snížení schodku státního rozpočtu a pak také o zvýšení efektivnosti státní a veřejné správy. „Vaše výkonná a expertní činnost je nezbytnou a potřebnou součástí fungování státní a veřejné správy a zejména v řadě legislativních procesů plníte nezastupitelnou roli,“ zdůraznil Petr Fiala.

Náplní zasedání nebyla jen diskuze o budoucích krocích, vláda představila i konkrétní pokroky, kterých bylo v jednotlivých oblastech dosaženo od minulého jednání. U lobbingu je právě v připomínkovém řízení nový zákon, který vymezuje rozmezí běžných činností a lobování profesních komor a sociálních partnerů. Postupuje i agenda digitalizace, vznikla Digitální a informační agentura, která by měla být hlavním hybatelem těchto změn.

Vláda ve spolupráci s profesními komorami řeší také situaci soudních znalců, kdy došlo mimo jiné k navýšení odměn a tím i ke zvýšení atraktivity znalecké činnosti. Dobrá spolupráce s rezorty pak byla nastavena například při přípravě návrhu věcného záměru zákona o řízení a kontrole veřejných financí.

Nedostatek odborníků, zejména ve zdravotnictví, již řeší zejména dotační programy pro podporu poskytovatelů zdravotní péče (všeobecný praktický lékař, stomatologie) v oblastech s omezenou dostupností nebo navýšení úhrady pro lékaře, kteří se zavázali přijímat nové pacienty, příp. rozšířili ordinační hodiny.

Z členů vlády se jednání kromě předsedy vlády Petra Fialy zúčastnili také vicepremiér a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, ministr financí Zbyněk Stanjura, ministr spravedlnosti Pavel Blažek a ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun.