ČNB znovu zvýšila úrokové sazby

Česká národní banka opět zvýšila základní úrokové sazby. Všechny zvedla, stejně jako při minulém navýšení na konci září, o 0,25 p.b. V případě dvoutýdenní repo sazby na 1,75 %, lombardní sazba se zvýšila na 2,75 % a diskontní sazba na 0,75 %.

„Ačkoliv pro ekonomiku není aktuální zvýšení sazeb žádný šok, firmy už ho pociťují. Navíc se sazby zvyšují v době, kdy jim rostou náklady, protože rostou mzdy, zdražují se energie a další dodavatelské ceny. Pro rok 2019 nevidím pro firmy dobrou zprávu,“ uvádí Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Firmám se tímto zvyšují náklady na úvěry a obecně na externí financování. Úrokové míry rostou postupně z historických minim a firmy toto navýšení firmy očekávaly a počítaly s ním. Mimo jiné, protože je na něj Svaz průmyslu v minulosti opakovaně upozorňoval. V celkovém pohledu toho, co se teď děje na trhu, jako je zdražování dodavatelských cen nebo nedostatek lidí, je to ale pro firmy další překážka v rozvoji.

Tlaky na zvýšení sazeb pravděpodobně nepominou ani v následujících měsících. Svaz průmyslu a dopravy proto očekává, že ČNB bude o dalším navýšení uvažovat i na příštích jednáních (nejbližší proběhne 20. prosince 2018).

Lenka Dudková
kategorie Tiskové zprávy