David Verner z Liberty Ostrava je předsedou Evropské rady zaměstnanců GFG

Předseda základní organizace OS KOVO Laboratoře a Výzkum v Liberty Ostrava (LO) David Verner se stal předsedou Evropské rady zaměstnanců GFG Aliance, která se poprvé sešla na třídenním on-line jednání. Je podle něj nutné zaměřit se na urychlení refinancování GFG, zajištění modernizace výrobních jednotek, podpory zaměstnanosti a zlepšení komunikace napříč celou skupinou GFG. Rada to sdělila ČTK v tiskové zprávě.

Do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty patří LO od roku 2019. GFG ji s dalšími provozy v Evropě koupila od skupiny ArcelorMittal. Loni se GFG dostala do potíží kvůli krachu finanční společnosti Greensill Capital, na kterou spoléhala při financování svých obchodních aktivit.

„Vzhledem k tomu, jak dlouho a jak pečlivě jsme se připravovali na první jednání, byl pro nás velkým zklamáním přístup majitele skupiny Sanjeeva Gupty, který svůj hodinový vstup vyplnil svou prezentací a poté se z dalšího jednání omluvil, aniž se vyjádřil k většině dotazů, což vyvolalo velké rozčarování všech přítomných,“ uvedl Verner. Na odpovědi na své otázky tak rada zatím čeká.

V nově ustavené radě jsou zástupci všech hutí GFG v Evropské unii, kromě Česka tedy z Belgie, Francie, Německa, Itálie, Lucemburska, Polska a Rumunska a také z Velké Británie, protože rada se koncipovala ještě před brexitem. „Zejména kvůli sdílení informací jsou součástí také zástupci huti ze Severní Makedonie, byť ta není součástí EU,“ uvedla rada.

Vytvoření Evropské rady zaměstnanců vychází ze závazku vedení společnosti GFG a zástupců zaměstnanců z roku 2019. Dohoda o struktuře a způsobu fungování rady vznikla loni v dubnu, první společné jednání se připravovalo téměř půl roku. Členy volily odborové organizace jednotlivých firem. Místopředsedou rady se stal zástupce rumunské Liberty Galati Gheorghe Bezman.

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Roční kapacita výroby podniku je 3,6 milionu tun oceli. I s dceřinými společnostmi má firma 6000 zaměstnanců.

  • Zdroj: ČTK, OS KOVO