Globální ekonomika letos poroste o 3,3 procenta, předpokládá MMF

Mezinárodní měnový fond (MMF) letos čeká oproti loňsku zrychlení tempa růstu globálního hrubého domácího produktu (HDP) na 3,3 procenta. V příštím roce má tempo růstu dosáhnout 3,4 procenta. Ještě na podzim MMF očekával růst o 3,4 procenta v roce 2020 a o 3,6 procenta o rok později. Podle serveru Novinky.cz novou prognózu představila v pondělí hlavní ekonomka MMF Gita Gopinathová.

V loňském roce globální ekonomika vzrostla o 2,9 procenta. Podle prognózy má ekonomika USA letos vzrůst o 3,3 procenta, v roce 2021 o 3,4 procenta. To by znamenalo zrychlení růstu oproti loňským 2,9 procenta.

Méně výrazně má zrychlovat růst eurozóny z loňských 2,2 procenta na letošních 1,3 procenta. V roce 2021 pak MMF očekává růst HDP eurozóny o 1,4 procenta.

Za pozitivní zprávu pro globální ekonomiku MMF považuje současný vývoj obchodních sporů mezi USA a Čínou. Obě země dosáhly první fáze obchodní dohody a pokračují v dalších jednáních. K lepší atmosféře přispívá i snížení obav z brexitu bez dohody.

Ve druhé polovině loňského roku se podle MMF na globální ekonomické aktivitě negativně podepsala nejistota v oblasti obchodní politiky, geopolitické napětí nebo živelní katastrofy, například požáry v Austrálii nebo hurikány v Karibiku.

Zpráva o vývoji globální ekonomiky dále uvádí, že i Světová banka zhoršila výhled hospodářského růstu, loni byl nejpomalejší od krize v roce 2008.

  • Zdroj: Novinky.cz