Gratulujeme nové Evropské komisi a nabízíme spolupráci

Svaz průmyslu a dopravy ČR gratuluje předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen a jejímu týmu. Těší nás, že Evropská komise získala silnou podporu, když pro ni zvedlo ruku 461 členů Evropského parlamentu ze 707 hlasujících. Evropa čelí mnoha výzvám a je potřeba neodkladně začít řešit řadu důležitých úkolů.

„Komise to nebude mít snadné. Výzev je mnoho a očekávání jsou vysoká. Blahopřejeme k potvrzení nové Komise v Evropském parlamentu a těšíme se na spolupráci. Jménem podnikatelské komunity nabízíme podporu při dosahování těch cílů, které považujeme za nezbytné k udržení a růstu naší prosperity a konkurenceschopnosti. Bez silného ekonomického základu, zahrnujícího prosperující průmysl, nelze naplnit deklarované sociální a environmentální cíle a udržet a rozvíjet to, co představuje evropský způsob života,“ uvedl prezident SP ČR Jaroslav Hanák.

Podle prezidenta BusinessEurope Pierra Gattaze pronesla předsedkyně nové EK pozitivní projev s vizí. „Evropa, kterou chceme a kterou svět potřebuje, je inovativní, konkurenceschopná, udržitelná a sebevědomá. Můžeme být hrdí na náš model, ale abychom obhájili naši pozici ve světě, musíme také ukázat, že je ekonomicky udržitelný a úspěšný,“  dodal prezident BusinessEurope.

Základem společného evropského projektu musí být promyšlená a moderní průmyslová a inovační strategie, která umožní, aby naše společné úsilí o ochranu planety zároveň tvořilo nové obchodní příležitosti a nepřinášelo negativním dopad na rozvoj a zaměstnanost v Evropě. Neméně důležité je vrátit jednotný trh mezi hlavní body politického programu a pokračovat v ambiciózní dvoustranné a mnohostranné obchodní politice.

Jako zástupci českého byznysu, stejně jako naši evropští partneři, čekáme na konkrétní návrhy v pracovním programu Komise. Těšíme se, že konstruktivně pomůžeme s naplňováním řady důležitých úkolů, které před námi Evropany leží.

Svaz průmyslu přispěl, spolu s ostatními členy BusinessEurope, k přípravě priorit evropského byznysu na léta 2019 – 2024, které shrnuje publikace Prosperita, lidé planeta. Prosadili jsme řadu požadavků našich členů. Více informací a náš komentář k této publikaci najdete zde.

Fára Pavel
kategorie EU infoservis