I přes koronakrizi chybí ve strojírenství zaměstnanci

Jakkoli to v souvislosti s koronavirovou krizí a propadem ekonomiky zní překvapivě, je to skutečnost. Strojírenským výrobním firmám v tuzemsku chybí zaměstnanci. A to dokonce v takové míře, že to řadě podniků komplikuje plnění zakázek.
 
Vyplynulo to ze zasedání Rady odvětvové sekce automobilového průmyslu OS KOVO a Předsednictva Odborového svazu KOVO, která se minulý týden následně po sobě uskutečnila v Českých Budějovicích.
 
Do města na soutoku Malše s Vltavou se tak v průběhu čtyř dnů vydali řešit aktuální situaci zástupci odborů z většiny nejvýznamnějších strojírenských společností v ČR. „Se značným nedostatkem lidí se v České republice v současné době potýká naprostá většina strojírenských podniků. Největší problémy mají ty výrobní firmy, kterým se podařilo nasmlouvat zakázky a před vypuknutím koronavirové pandemie využívaly ve značném rozsahu agenturní pracovníky z Ukrajiny, Polska a dalších zemí. Ti zde nyní nejsou,“ uvedl předseda OS KOVO Jaroslav Souček.
 
To, že českých pracovníků je stále velký nedostatek, není podle Součka nijak překvapivé. Problém je ovšem v tom, že stávající tuzemské kmenové zaměstnance tyto firmy nutí k maximu přesčasů, práci v sobotu i v neděli, aby své zakázky naplnily. Téměř všude, kde se před vypuknutím pandemie nepodařilo podepsat kolektivní smlouvu, už následně k navýšení mezd nedošlo. Dalším problémem je nařizování práce v rouškách, aniž by je zaměstnavatel přiděloval jako osobní ochranné pracovní pomůcky a bez návazných předpisů o přestávkách a dalších podrobnostech použití. V některých případech je totiž nelze z důvodu bezpečnosti používat.
 
„Tlak na zaměstnance je nyní skutečně obrovský a otázkou je, jak se to bude dál vyvíjet. Zaměstnavatelé hrozí, že pokud 31. října skončí Antivirus A i B a nebude ještě dohodnutý kurzarbeit, začnou hromadně propouštět. A to mají spoustu zakázek, které nestíhají plnit,“ konstatoval Souček. Kurzarbeit má přitom plnou podporu odborů.
 
To potvrdil i místopředseda OS KOVO Libor Dvořák. „Odbory jednoznačně prosazují, aby Antiviry skončily až po zavedení kurzarbeitu. Odmítáme ale, aby si zaměstnavatelé brali své kmenové zaměstnance za rukojmí,“ zdůraznil Dvořák. Poznamenal, že ačkoli firmy z autoprůmyslu zasáhlo zavedení nouzového stavu ekonomicky asi nejvíce, poměrně rychle se vzpamatovaly a rozjely výrobu znovu tak, že nyní nemají lidi. „V průběhu prvního pololetí skončilo v autoprůmyslu 3,5 až 4 tisíce agenturních pracovníků, takže vyhrožování masovým propouštěním není na místě. Kurzarbeit samozřejmě, ale za podmínek, na nichž se shodnou všichni sociální partneři. A doufejme, že k dohodě dojde co nejdříve,“ dodal Dvořák.
 
Sekce automobilového průmyslu OS KOVO je největší odvětvovou sekcí svazu. Má 61 členů, kteří zastupují více než 62 tisíc zaměstnanců. Mezi její členy patří např. kovácké odborové organizace v TPCA Kolín, Evobus Holýšov, Iveco Czech Republic, JAWA, Hyundai Motor Manufacturing Czech, Tatra Trucks, Aisin, Valeo, Continental Automotive a v dalších výrobních firmách.
 
Jihočechy vedle svých kolegů v radě automobilové sekce i při jednání předsednictva svazu zastupoval jihočeský zmocněnec OS KOVO Jan Janoušek. „České Budějovice nebyly pro obě setkání vybrány náhodně. Důvodů je hned několik. Prvním je tradice střídání hostitelských regionů, druhým skutečnost, že jednání se uskutečnilo ve vlastním objektu svazu, tedy v prostorách Domu kultury Metropol, a účastníci byli ubytováni v hotelu patřícímu OS KOVO, a dalším je, že v jižních Čechách působí celá řada významných firem z autoprůmyslu. Např. Motor Jikov Group, Dura Automotive Blatná, Robert Bosch České Budějovice, Brisk Tábor,“ prozradil Janoušek s tím, že i zde je nedostatek pracovníků velkým a aktuálním problémem. „Samozřejmě nevidíme do budoucna a těžko odhadneme, co nás čeká. Realitou ale je, že podniky v autoprůmyslu znovu začínají mít více zakázek než lidí na jejich zpracování. Rozhodně tak není doba na mzdová omezení. Míra inflace
je tedy spodní, nepřekročitelnou hranicí při uzavírání nových kolektivních smluv,“ zdůraznil Janoušek.
 
  • Zdroj: OS KOVO, Kovák