IndustriAll Europe: Automobilový průmysl a COVID-19

Corona krize narušila velmi sofistikované dodavatelské řetězce v automobilovém průmyslu. Vzhledem k dopravním omezením a uzavření obchodních zastoupení je téměř nemožné dodávat automobily zákazníkům nebo pro zákazníky, aby si mohli automobily objednat.
 
Dodávky součástí jsou rovněž přerušeny z důvodu uzavření závodů, z důvodů veřejného zdraví (zrychlený výskyt corona infekcí) nebo přerušené logistiky. K tomu všemu přichází obecný pokles poptávky – průmyslová výroba v tomto odvětví klesla již o 12% v roce 2019.
 
Na druhé straně společnosti oznámily, že budou udržovat výrobu náhradních dílů (zásadní pro veřejnou bezpečnost) a činnosti v oblasti výzkumu a vývoje, související s novými hnacími jednotkami. Aby se vypořádaly s důsledky pro pracovníky, většina společností uplatňuje národně dohodnuté úmluvy / pravidla o zkrácené pracovní době.
 
COVID-19 vyvolal v tomto odvětví bezprecedentní krizi s účinným zastavením výroby automobilů v Evropě a uzavřenou maloobchodní sítí. To způsobí dramatický negativní šok poptávky. Bude třeba přijmout rázná opatření, aby se zabránilo uzavírání podniků a trvalé ztrátě pracovních míst.
 
Přehled zpracoval industriAll Europe, 24/03/2020
 
Volkswagen
Značka VW pozastavila výrobu ve svých německých továrnách na vozidla a komponenty. Závody VW v Pamploně (Španělsko), Setubalu (Portugalsko) a Bratislavě (Slovensko) jsou také uzavřeny.
Audi zastavil výrobu ve svých továrnách v Ingolstadtu a Neckarsulmu (Německo), Bruselu a Gyoru (Maďarsko) od pondělí 23. března.
Seat zastavil výrobu.
Škoda zastavila výrobu ve svých českých závodech na dva týdny od středy, 18. března.
Lamborghini zastavil výrobu v Itálii.
Porsche zastavuje výrobu na počáteční období dvou týdnů, počínaje 21. březnem.
Bentley zastavil výrobu ve své továrně v anglickém Crewe na čtyři týdny, od 21. března.
Kvůli nedostatku dodávek z Evropy je výroba pozastavena v ruské továrně VW v Rusku Kaluga a montážní linka smluvního výrobce VW GAZ v Nižním Novgorodu.
 
Skupina PSA
Skupina PSA uzavírá své evropské závody do 27. března. Tento krok ovlivňuje výstavbu závodů Peugeot, Citroen a DS a závody Opel v Německu a Polsku a závod ve Vauxhall ve Velké Británii (Ellesmere Port).
 
Renault
– Renault zavřel své závody ve Francii, Slovinsku, Maroku a továrnu na hnací ústrojí v Portugalsku až do dalšího oznámení. Dacia pozastavila výrobu v Pitesti (Rumunsko) do 5. dubna.
 
Fiat Chrysler
– Automobilka pozastavila výrobu v italských závodech Melfi, Pomigliano, Cassino, Mirafiori, Grugliasco a Modena. Továrny FCA v Kragujevaci (Srbsko) a Tychy (Polsko)
jsou také uzavřené. Uzavření potrvá do 27. března.
 
Ferrari
– Ferrariho dva závody jsou zavřeny až do 27. března.
 
BMW
– BMW zahájilo pozastavení výroby ve svých závodech v Evropě a Rosslynu (Jižní Afrika) v pátek 20. března. Ukončení provozu bude trvat do 19. dubna. Uzavření zahrnuje Mini a Rolls-Royce ve Velké Británii. Smluvní výrobce společnosti BMW v nizozemském Bornu, který vyrábí některé modely Mini, se také zastavuje.
 
Daimler
– Daimler zastavuje většinu výroby Mercedes v Evropě.
 
Ford                                                                                                                                                                                               – – – Ford pozastavil výrobu vozidel a motorů ve svých výrobních závodech v Evropě (Kolín nad Rýnem, Saarlouis, Valencia, Craiova), počínaje 19. březnem.
 
Nissan
– Nissan zastavil výrobu ve svém závodu v Sunderlandu ve Velké Británii, což má dopad na dodavatelský řetězec v důsledku narušení a poklesu poptávky. Nissan uvedl, že továrna zůstane zavřená až do dalšího oznámení.
 
Jaguar Land Rover
– Společnost zastavuje výrobu ve svých závodech ve Velké Británii od pondělí 23. března a má v úmyslu obnovit výrobu v závodech v týdnu od 20. dubna. Pozastavuje výrobu ve svém závodu v Nitře (Slovensko), počínaje 20. březnem. Závody v Brazílii a Indii pokračují v činnosti.
 
Volvo
– Společnost Volvo zastaví výrobu ve svých třech závodech ve Švédsku počínaje čtvrtkem 26. března. Plánuje se opětovné otevření závodů 14. dubna. Volvo také zastavilo výrobu v Gentu od 17. března.
 
Toyota
– Toyota 18. března pozastavila výrobu vozidel a motorů / převodovek v Evropě (Francie, Turecko, Polsko a Velká Británie) až do dalšího oznámení.
 
Hyundai
– Český závod Hyundai pozastavil výrobu od pondělí 23. března, na dva týdny.
 
Kia
– Závod společnosti Kia na Slovensku pozastavil výrobu od pondělí 23. března, na dva týdny.
 
Honda
– Honda pozastavuje výrobu ve Swindonu ve Velké Británii (závod bude přesto uzavřen v průběhu roku 2021).
 
Continental
– Dodavatel zastavuje výrobu ve svých továrnách. Společnost Continental neposkytla podrobnosti o tom, kde dojde k uzavření.
 
Robert Bosch
– Dodavatel omezuje výrobu nebo pozastavuje práci ve svých závodech ve Francii, Itálii a Španělsku v reakci na nižší poptávku, problémy v dodavatelském řetězci a jako způsob ochrany svých zaměstnanců.
 
Magna Steyr
– Magna Steyr zastavuje výrobu v Grazu (Rakousko) a Slovinsku do konce března kvůli nedostatku dílů. Je smluvním výrobcem pro BMW, Jaguar, Mercedes a Toyota.
 
Leoni
– Dodavatel kabelových systémů zastaví výrobu v Evropě, Americe a severní Africe a plánuje požádat o státní podporu u německé rozvojové banky KfW.
 
 
  • Zdroj: OS KOVO