Izolačka by měla zaměstnance dál motivovat, aby se nevyhýbali karanténě. Nyní je prodloužení na poslancích

Izolačka, neboli mimořádný příspěvek pro ty zaměstnance, kterým byla nařízena karanténa, by mohla podle dnešního rozhodnutí vlády pokračovat až do poloviny letošního roku. Zaměstnanci se díky příspěvku nemusejí v případě karantény nebo onemocnění Covid-19 bát podstatného poklesu svých příjmů a jsou motivováni informovat orgány hygieny o kontaktech s infikovanými osobami. Nyní je na poslancích, zda prodloužení Izolačky posvětí.
 
„Statistiky vypovídají o tom, že se Izolačka v týdnech svého fungování osvědčila. Důležitou roli by proto měla podle mého názoru sehrát i v období rozvolňování. Před zavedením Izolačky se často stávalo se, že se lidé vyhýbali karanténě kvůli obavám, aby měli z čeho platit složenky,“ vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
 
Ze statistik nařízených karantén a izolací za březen tohoto roku vyplývá, že příspěvek plní zamýšlený účel. Do března počet karantén a izolací v poměru k počtu potvrzených
případů onemocnění postupně klesal, v posledních týdnech se podařilo tento trend zastavit a zvýšit tento poměr přibližně o 9,5 % oproti situaci, která by pravděpodobně nastala, pokud by tento zákon nebyl přijat.
 
Příspěvek, pro nějž se vžilo označení Izolačka, se začal proplácet od začátku letošního března. „Nyní, i přes pozitivní trend vývoje karantén, je stále nutné v jeho poskytování pokračovat i po konci dubna. Při postupném rozvolňování se totiž bude zvyšovat počet kontaktů mezi občany mimo rodinu a pracovní prostředí. Izolačka má nyní ještě větší potenciál přispívat k tomu, aby lidé v karanténě zůstávali doma a vyhnuli se tak riziku dalšího šíření epidemie,“ říká ministryně práce a sociálních věcí.
 
Návrh na prodloužení Izolačky do 30. června zamíří po vládním souhlasu do Poslanecké sněmovny s požadavkem na co nejrychlejší projednání v rámci stavu legislativní nouze.
 
„Pokud poslanci návrh schválí, předpokládáme, že si prodloužení platnosti zákona o další dva měsíce vyžádá ze státního rozpočtu náklady ve výši 300 miliónů Kč,“ doplnila Jana Maláčová.
 
 
  • Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí