Na jednání premiéra Petra Fialy s energetickými firmami se potvrdilo, že reálné ceny energií jsou mnohem nižší. Dodavatelé poskytnou více dat

Premiér Petr Fiala jednal se zástupci dodavatelů energií, ERÚ a ČSÚ, 4. května 2023.
Premiér Petr Fiala jednal se zástupci dodavatelů energií, ERÚ a ČSÚ, 4. května 2023.
Předseda vlády Petr Fiala jednal ve čtvrtek 4. května 2023 se zástupci dodavatelů energií, Energetického regulačního úřadu a Českého statistického úřadu. Tématem schůzky bylo zveřejňování dat o cenách energií. Dodavatelé budou nově úřadům poskytovat širší data o reálných cenách energií, než tomu bylo doposud. Výsledkem dnešního jednání je také dohoda na vzniku pracovní skupiny, ve které budou zasedat jak zástupci dodavatelů, tak také Energetického regulačního úřadu a Českého statistického úřadu.

Jednání se uskutečnilo na základě vyjádření unijního statistického úřadu Eurostat, který minulý týden zveřejnil zprávu, že ceny plynu pro domácnosti se loni ve druhém pololetí v Česku zvýšily meziročně o 231 procent. Proti statistikám Eurostatu se ohradili tuzemští dodavatelé energií i Energetický regulační úřad, podle kterého ceny uvedené Eurostatem vycházejí z cenových nabídek dodavatelů na trhu určených novým zákazníkům. Data o cenách energií zveřejněná Eurostatem neodpovídala realitě. Reálné ceny jsou v podstatě poloviční oproti těm, které byly zveřejněné. Proto jsem se dnes sešel se zástupci energetických firem a úřadů a výsledkem jednání je dohoda, že energetické firmy budou poskytovat statistikům širší data,“ řekl premiér Petr Fiala.

„Skutečně se potvrdilo, že data, která z České republiky dodáváme, jsou v podstatě akviziční ceny, které platí jenom jednotky procent českých občanů. Že to nejsou čísla, která by skutečně odpovídala tomu, jaká je realita na trhu s energiemi a co platí naprostá většina lidí a firem v České republice,“ pokračoval předseda vlády Petr Fiala a doplnil, že zveřejněná data nebyla výsledkem zlé vůle, ale ukázal se koncepční a strukturální problém, který se na dnešní schůzce vyřešil.

Vznikne také pracovní skupina, ve které budou zástupci Českého statistického úřadu, Energetického regulačního úřadu a energetických firem. „Tím způsobem dospějeme k tomu, že Eurostat bude mít data, která odpovídají realitě a naši občané se budou dozvídat skutečnost, která se na trhu s energiemi odehrává,“ dodal premiér Petr Fiala.

Nově vzniklá pracovní skupina bude také v souvislosti se zveřejňovanými cenami energií jednat o případných legislativních změnách.