Na Pražském hradě se odehraje setkání více než 40 evropských lídrů

Na Pražském hradě se odehraje setkání více než 40 evropských lídrů, 5. října 2022.
Na Pražském hradě se odehraje setkání více než 40 evropských lídrů, 5. října 2022.
Ve dnech 6. a 7. října, přibližně v půlce českého předsednictví v Radě Evropské unie, se na Pražském hradě odehraje setkání hlav států na nejvyšší úrovni.

Pražský summit bude rozdělen na dvě části. Dne 6. října 2022 se uskuteční historicky první jednání tzv. Evropského politického společenství. Následně 7. října 2022 na něj naváže neformální zasedání Evropské rady.

Jednání Evropského politického společenství

Ve čtvrtek 6. října 2022 proběhne na Pražském hradě historicky první jednání širšího formátu evropských zemí, tzv. Evropské politické společenství. V rámci této nové platformy se budou vedoucí představitelé evropských zemí scházet k debatě o klíčových tématech týkajících se evropského kontinentu.

Mezi témata, o kterých budou zástupci států v Praze diskutovat, budou bezesporu patřit bezpečnost a mír, a energetika, klima a ekonomická situace. Na seznamu pozvaných je celkem 44 zemí.

Evropské politické společenství představuje platformu pro politickou koordinaci evropských zemí napříč kontinentem. Jeho cílem je podporovat politický dialog a spolupráci při řešení otázek společného zájmu, aby se posílila bezpečnost, stabilita a prosperita evropského kontinentu. Tato platforma pro politickou koordinaci nenahrazuje žádnou stávající organizaci, strukturu ani proces a v této fázi nemá za cíl vytvářet nové.

Neformální zasedání Evropské rady

V pátek 7. října 2022 se na Pražském hradě uskuteční neformální zasedání Evropské rady. Prezidenti a předsedové vlád budou diskutovat o vojenské a finanční podpoře Ukrajiny, energetice a hospodářská situaci v Evropě.

Toto neformální jednání se uskuteční dva týdny před formálním zasedáním Evropské rady v Bruselu.

Místo konání, Pražský hrad

Summit se uskuteční na Pražském hradě, kde se odedávna odehrávají události významné pro celou zemi. Pražský hrad je zhmotněním historické tradice českého státu, spojení současnosti s minulostí. Od založení samostatného Československa v roce 1918 je Pražský hrad sídlem prezidenta. Dnes jsou jeho historické objekty ve správě Kancléře prezidenta republiky.

Během summitu se očekává účast až 1 200 novinářů a zástupců českých, ale především zahraničních médií. Summit se bude konat ve vybraných reprezentačních prostorách Pražského hradu, například ve Španělském, Rohtmayerově sál, či Vladislavském sále. Zástupcům médií bude vyčleněn prostor královských zahrad Pražského hradu, Jízdárna, Míčovna, a Rezidence prezidenta či Empírový skleník.

Nezbytná bezpečnostní opatření a pozastavení dopravy

Vzhledem k místu konání Summitu bude, po nezbytnou dobu 4. – 8. října uzavřen celý areál Pražského hradu. Co se týče dopravy, nejvytíženější oblastí bude okolí Pražského hradu a příjezdové komunikace. Jedná se zejména o spádové komunikace vedoucí z prostoru Letiště Václava Havla. V okolí a v uvedené lokalitě nebudou prováděny žádné stálé dopravní uzávěry, ale vzhledem k velkému počtu národních delegací, které se Summitu zúčastní, bude doprava během přesunů delegací pozastavena na dobu nezbytnou pro průjezd autokolony.

Program

Čtvrtek 6. října, jednání Evropského politického společenství

12.00 – příjezdy účastníků, doorstepy a přivítání
13.00 – zahajovací plenární zasedání
14.00 – familyfoto
následně – diskuse u kulatých stolů (mír a bezpečnost; energetika, klima a hospodářská situace)
16.00 – bilaterální jednání
19.30 – závěrečné plenární zasedání
21.45 – tisková konference

Pátek 7. října, neformální zasedání Evropské rady

9.00 – příjezdy účastníků, doorstepy
10.00 – neformální diskuze s předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou
10.30 – familyfoto
následně – plenární zasedání Evropské rady
14.15 – tisková konference

Více informací

Celý průběh summitu můžete sledovat na sociálních sítích českého předsednictví EU www.eu2022.cz.

Více informací pro média https://czech-presidency.consilium.europa.eu/cs/akce/neformalni-summit-eu27-a-zasedani-v-ramci-european-political-community/.