Naočkujte učitele, otevřete školy

Komentář předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Františka Dobšíka pro deník Právo.
 
Celá naše společnost stůně. Virus je tu s námi už moc dlouho a začíná zasahovat do našich duší. Po první vlně sounáležitosti přichází vlna smutku, strachu, deprese z izolace, lidé hledají cestu, jak z ní uniknout. Zdá se, že strach vítězí nad racionalitou. Trpíme všichni, ale nezáviděníhodnou situaci zažívají rodiny s dětmi. 
 
Online výuka je jen náhradní řešení, pro rodiče vyčerpávající a pro děti neplnohodnotné učení. Škola prostě chybí dětem, učitelům, rodičům. Jestliže si říkáme, že mimořádná doba potřebuje mimořádné řešení, zde se jedno nabízí. Vakcína pro učitele!
 
Učitelé by teď v tuto chvíli měli být bráni hned po zaměstnancích krizové infrastruktury jako priorita v první linii a měli by být přednostně v co nejkratší době naočkováni. První stupeň pak můžeme otevřít bez většího rizika. Společnosti se uleví, nadechne se.
 
Nejde jen o učitele prvních stupňů, ale i mateřských škol a pracovníky školských zařízení, kteří jsou denně podobně jako zaměstnanci v sociálních službách s dětmi ve styku. Dostat by se mělo i na nepedagogy a učitele speciálních škol. Vyzývám ministry školství a zdravotnictví Roberta Plagu a Jana Blatného: ukažte, že ČR si umí poradit, jak rychle a bezpečněji otevřít školy.
 
František Dobšík
předseda ČMOS PŠ
 
  • Zdroj: Českomoravský odborový svaz pracovníků školství