Nejhorší je, když se propouští

Základní organizace OS KOVO, která působí ve firmě Wikov Sázavan, dokázala vyjednat s firmou navýšení mezd o více jak 10 procent. Jak se jim to podařilo, na to jsme se zeptali předsedy místní základní organizace Jindřicha Petrů.
 
Kdy vznikly ve vaší firmě odbory?
Naše základní organizace vznikla v roce 1994 na základě firmy Sázavan Strojírny, s.r.o. Areál, kde se nacházíme, začal budovat v roce 1930 pan Baťa, vyráběly se zde dětské boty. Po znárodnění zde začala strojírenská výroba, výroba strojů a náhradních dílů. Odbory zde mají dlouhou tradici, dříve jsme byli součástí odborového svazu TOK. Obuvnický průmysl ve Zruči nad Sázavou v roce 1998 skončil, ale strojírenská výroba běžela s novými majiteli nepřetržitě dál. To bylo jedno štěstí, druhé přišlo, když si firmu v roce 2012 vyhlídl a koupil pan Martin Wichterle a tím jsme se zařadili do skupiny Wikov. Od této doby je název firmy Wikov Sázavan s.r.o. Zruč nad Sázavou. Také se ve větší míře změnil výrobní program, skupina Wikov se zaměřuje na mechanické převodovky a ozubená kola.
 
Jak problémy se vám řešily nejhůře?
Nejhorší je, když vám majitel oznámí, že musí z organizačních důvodů propouštět část zaměstnanců. To se stalo v kritických letech 2008 až 2010. Tyto problémy se řeší těžce. V první řadě odešli zaměstnanci před důchodem. Druhá vlna zasáhla kolegy v produktivním věku. Další, co naše základní organizace řeší, je každý rok dávat návrh a pak vyjednat co nejlepší novou kolektivní smlouvu. To je hlavní důvod, aby zde odbory fungovaly.
 
Kolik má vaše organizace členů a jak se vám získávají noví?
Noví členové se získávají těžko. Nově přijatých zaměstnanců se ptám, zda v této firmě mají úmysl pracovat déle, nebo to mají jen jako přestupní stanici. Většinou se daří získávat mladé zaměstnance, co se učili pro naši firmu. Bohužel nám stále členů ubývá, protože odchází do starobního důchodu. Nyní máme 43 členů, ve firmě je asi sto zaměstnanců.
 
Jak probíhala jednání o nejnovější kolektivní smlouvě?
V roce 2021 začali odcházet v malém množství mladí zapracovaní zaměstnanci do okolních firem. A to z jediného důvodu, že v jiné firmě dostali vyšší mzdu. Několikrát jsme byli za ředitelem a upozorňovali jsme na problém, že musí dojít k navýšení mezd, nebo zde zůstanou jen starší zaměstnanci nebo zahraniční pracovníci. Nakonec nám domluvil schůzku s generálním ředitelem skupiny Wikov inženýrem Růžičkou. Znovu jsme nadnesli naše argumenty, bylo nám odpovězeno, že do konce roku 2021 nemůžeme čekat žádný růst mezd. Firma je ve ztrátě, přidal nám Babiš, takhle to vyloženě řekl. Dále zdůraznil, že ve firmě musí dojít ke změnám. Takto jsme se rozešli. Něco se ale přes noc stalo, protože druhý den byl odvolán náš ředitel. Do čtrnácti dnů nám byl představen nový ředitel. Generální ředitel přišel s návrhem na změnu kolektivní smlouvy od 1. 12. 2021. Změna se týkala pouze výrobních dělníků a najednou šla udělat. Výrobní dělníci si polepšili v průměru o 12 procent. Byl podepsán dodatek kolektivní smlouvy na rok 2021 v listopadu, pak se začali řešit režijní a THP zaměstnanci. Tady už to bylo horší. Nárůst byl pouze osm procent, ale šest procent dělá jen nárůst prodloužení pracovní doby na 40 hodin týdně. I když jsme měli výhrady, že tato změna je krokem zpět, bohužel jsme neuspěli. Většina zaměstnanců dala najevo, že jim prodloužení pracovní doby zas tak nevadí. Před vánočními svátky byl podepsán dodatek kolektivní smlouvy číslo dvě. Tím bylo vyjednávání pro rok 2022 jednoduché. Nárůst mzdy se přenesl z roku 2021, řešily se jen kosmetické úpravy. V naší firmě se hodně let podepisuje kolektivní smlouva s platností od 1. března do konce února následujícího roku. Nový ředitel inženýr Šubrta chce přivést firmu k prosperitě a je si vědom, že se musí dál vytvářet podmínky pro růst mezd. Uznává, že práce je zde kvalifikovaně náročná. Jediný problém je nynější konflikt na Ukrajině.
 
Co vaši základní organizaci v nejbližší době čeká?
Toto je můj třetí příspěvek do Kováku od mého zvolení předsedou v roce 1994. Příští rok končí výboru volební období. Do této doby musíme najít vhodného předsedu, který bude tuto funkci vykonávat. Pracuji zde celý život. Zaměstnanci doposud nepoznali zpoždění výplaty, ba její nevyplacení. Pamatuji si lepší i horší časy. Věřím, že odbory jsou ve firmě potřebné. Někdy může být doba pro zaměstnance nepříznivá, hodně zakázek, málo kvalifikovaných zaměstnanců.
 
 
 
 
  • Zdroj: OS KOVO, Kovák