Němečtí kováci demonstrovali za sociální a demokratický charakter očekávané transformace

 
Přišlo přes 50 000 lidí z celého Německa
 
Přes 50 000 lidí z celého Německa se v sobotu 29. 6. 2019 v Berlíně zúčastnilo manifestace kováckých odborů IG Metall ke změnám, které přinesou pokračující digitalizace a nové ekologické výzvy. Jak na ní během svého projevu předseda IGM Jörg Hofmann, účastníci shromáždění dali jasně najevo, že očekávají od politiků a zaměstnavatelů taková opatření, aby nadcházející digitální a ekologická transformace pro zaměstnance přinesla šanci na lepší práci. „Transformace musí být proto prováděna sociálně, ekologicky a demokraticky“, zopakoval Hofmann požadavek německých kováckých odborů.
 
Hlavním mottem manifestace byla výzva k zaměstnavatelům a politikům, aby se postarali o to, že důsledkem digitalizace a nových ekologických požadavků nebudou masy ztracených lidí, kteří na nadcházející změny doplatí. Podle odborů je naopak nutné, aby technický pokrok vedl k pokroku v sociální oblasti. Proto je třeba vytvořit mosty pro zaměstnance. „Požadujeme zavedení zvláštního příspěvku k práci na zkrácený úvazek (Kurzarbeit) během transformace. Tím se, jak uvedl Hofmann, zabrání propouštění a zaměstnanci budou mít šanci kvalifikovat se pro práci na nových produktech.
 
IG Metall podle jeho slov také očekává, že se v zájmu zaměstnanců a ochrany životního prostředí podaří úspěšně provést změny, které se týkají požadavků na mobility práce a změn ve využívání energie. „Už nechceme obecné debaty o cílech, ale konečně konkrétní opatření. Zcela nezbytná je například celoplošná a spolehlivá infrastruktura rychlonabíjecích stanic pro elektromobily. Vedle toho jsou potřební masivní investice do místní dopravy a do železnice.“ Od podniků Hofmann žádá zvýšení investic do nových výrobků a nových modelů podnikání a zajištění stávajících výrobních lokalit.
 
Jaká byla na manifestaci atmosféra, můžete vidět po kliknutí na tento odkaz: https://www.facebook.com/igmetall/videos/2428059447470691/