Odboráři Liberty zaměstnancům: Ukažte, že huť budete bránit

Odboráři hutního podniku Liberty Ostrava (LO) vyzvali zaměstnance, aby důsledným dodržováním některých věcí dali zaměstnavateli najevo, že jsou ochotni firmu bránit. Chtějí, aby zaměstnanci například odmítali přesčasovou práci, neřešili pracovní e-maily a telefonáty po pracovní době, nepoužívali jakkoli poškozené nářadí nebo využívali nároku na návštěvu lékaře v pracovní době. Důsledné dodržování takových věcí může podle odborů chod podniku citelně zasáhnout. V pondělí 26. dubna to médiím řekl předseda Základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina. Odbory LO jsou od 13. dubna ve stávkové pohotovosti, protože současná situace a konání mateřské firmy podle nich ohrožuje chod ostravské huti.

Vadí jim například, že majitel zvažoval, že rumunské huti v Galati rovněž ze skupiny Liberty Steel půjčí emisní povolenky v hodnotě téměř šesti miliard korun patřící ostravskému podniku. Greensill Capital, stěžejní financující instituce GFG, vyhlásil na začátku minulého měsíce insolvenci a Gupta pak neúspěšně požádal britskou vládu o podporu 170 milionů liber (5,2 miliardy Kč).

„Dostáváme se do situace, kdy je naše firma v ohrožení. Vyhlásili jsme stávkovou pohotovost, ale dle dostupných informací to majitel a jeho tým nebere vážně. Musíme ukázat, že jsme ochotni naši firmu bránit,“ uvedli odboráři ve výzvě zaměstnancům.

Minulý týden odboráři prohlásili, že jsou připraveni továrnu ochromit, aby ji ochránili. Právě k tomu má vést jejich dnešní výzva. „Chceme ukázat panu Guptovi, že bude daleko přínosnější, když se s námi domluví, než když se nedomluví. Je to trochu namířené proti fabrice, ale nevidíme jinou možnost vzhledem k tomu, co dělá,“ řekl Slanina. „Nemůžeme vyhlásit stávku, to je protizákonné, ale tohle bude hodně poznat, když půjdeme do důsledku,“ zdůraznil předseda místních odborů.

Odboráři vyzývají zaměstnance, aby například striktně dodržovali detailní technologický popis práce, i když to bude méně efektivní. Neměli by pracovat na pracovním zařízení, které se zdá být jakkoli neseřízené, poškozené. V případě, že se potkali s někým, kdo je pozitivní na covid, okamžitě se mají nahlásit na hygienickou stanici i včetně všech spolupracovníků, s kterými se setkali, a zůstat doma.

LO je od roku 2019 součástí Liberty Steel Group z globálního koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Podnik vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Své výrobky dodává do více než 40 zemí. Roční kapacita výroby je 3,6 milionu tun oceli. I s dceřinými společnostmi má firma 6000 zaměstnanců.

  • Zdroj: OS KOVO