Odborná školení nebude třeba plnit do konce roku, schválila vláda

Odborníci nebo řemeslníci, u kterých to vyžadují normy nebo právní předpisy, nebudou porušovat zákon, když do konce roku nebudou absolvovat povinná školení nebo pravidelné zkoušky. Počítá s tím zákon, který v pondělí 18. května schválila vláda kvůli dopadům pandemie koronaviru.
 
Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Týká se to například instalatérů, plynařů, řidičů nebo dalších povolání vyžadujících pravidelné odborné zkoušky a školení. Podle Havlíčka vláda bude chtít zákon ve Sněmovně projednat ve zrychleném čtení.
 
„Navrhovaný zákon zlepšuje postavení zaměstnavatelů i zaměstnanců, kteří by se v opačném případě mohli dostat do patové situaci a volit mezi vědomým porušením právních předpisů nebo přerušit činnost, což by mělo důsledky jak ekonomické, tak sociální, ať již pro postižené zaměstnance, kteří by se mohli stát nezaměstnaní, tak pro případné odběratele služeb poskytovaných dotčenými podnikatelskými subjekty,“ uvádí materiál.
 
Kvůli šíření koronaviru vláda vyhlásila 12. března nouzový stav, ten skončil v neděli. V rámci opatření proti šíření koronaviru kabinet přistoupil k řadě omezujících opatření, včetně pohybu osob, přerušení výuky na školách nebo omezení provozu řady služeb.
 
Výběr oblastí, kde jsou požadovány zkoušky a pravidelná školení:
– požární bezpečnost
– bezpečnost práce
– profesionální řidiči
– energetika
– ekologie
– plynárenství
– elektrotechnika
– bezpečnost provozu při hornické činnosti
– bezpečnost práce v nízkotlakých kotelnách
– jaderná bezpečnost a radiační ochrana
– ochrana utajovaných informací