Odbory chtějí být zapojeny do rozhodování o plánu obnovy

Zástupci zaměstnanců i firem chtějí být zapojeni do rozhodování o tom, kam půjdou peníze z Národního plánu obnovy (NPO). Na on-line konferenci ve středu 10. března se na tom shodli předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula s prezidentem Svazu průmyslu a dopravy Jaroslavem Hanákem. Česko má z mimořádného unijního příspěvku získat 171,4 miliardy Kč.

Peníze mají pomoci restartu českého hospodářství po koronavirové krizi, rozděleny budou do šesti hlavních oblastí. Jde o digitalizaci, infrastrukturu, vzdělávání, výzkum, vývoj a inovace, instituce a zdraví.

„Společně se zaměstnavateli bychom chtěli být součástí rozhodovacího mechanismu,“ řekl Středula. Ten na plánu kritizoval zejména to, že není zasazen do širšího strategického a finančního rámce. „Neujasnili jsme si, co chceme. Nevíme, kam směřujeme,“ dodal.

Peníze pro Česko jsou součástí balíku 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun), na jehož základních obrysech se loni v červenci shodli lídři zemí EU. Fond má evropským ekonomikám pomoci z krize způsobené omezeními proti šíření koronaviru. Podle původního návrhu ministerstva průmyslu a obchodu, který v říjnu dostala na stůl vláda, ale neschvalovala jej, má největší část 118,1 miliardy Kč směřovat do pilíře s názvem Fyzická infrastruktura a zelená tranzice, který zahrnuje dopravu či přechod k nízkouhlíkovému hospodářství.

  • Zdroj: ČTK