Odbory chtějí delší těžbu na dole ČSM

Předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička řekl ČTK k chystanému ukončení těžby v OKD, že by chtěl, aby alespoň důl ČSM zůstal v provozu déle. Měla by podle něj být známa jasná koncepce černouhelného hornictví.
 
Z materiálu, který projednala vláda, vyplývá, že těžba ve všech dolech společnosti OKD na Karvinsku by měla být ukončena na konci roku 2021 nebo v roce 2022. O případném ukončení v příštím roce se rozhodne letos v říjnu podle vývoje cen uhlí.
 
Palička řekl, že materiál vychází z predikcí, jaký bude vývoj cen uhlí a z ekonomické situace firmy. Jde o to zajistit bezpečný provoz dolů a jejich útlum a také sociální zázemí pro zaměstnance. Situace je podle odboráře horší než v roce 2018, kdy bylo OKD v insolvenci.
 
„Ale pořád je to něco, s čím se tak nějak počítalo. Samozřejmě za nás by bylo vhodné, kdyby minimálně zůstala ta nejperspektivnější šachta, což je ČSM, v provozu, aby si zaměstnanci mohli dodělat závazky, které mají,” řekl Palička. Jde například o naplnění podmínek pro dřívější odchod do důchodu. „Ale mělo by tady zaznít zcela jasně, jaká koncepce černouhelného hornictví bude,” řekl Palička.
 
  • Zdroj: iuhlí