Ohrožení zaměstnanci by neměli být nuceni k neplacené dovolené

Ministerstvo školství doplní manuály k ochraně proti koronaviru ve školách o informace o různých možnostech zaměstnávání pracovníků z tzv. rizikových skupin. Rozšíří původní doporučení, aby se ředitelé škol s těmito zaměstnanci domluvili na neplaceném volnu. Po jednání mimořádné školské tripartity to v úterý řekl předseda školských odborů František Dobšík. V manuálech by měly být upřesněny a dopracovány i další informace.
 
Školské odbory již dříve kritizovaly, že manuály doporučují ředitelům dohodnout se s rizikovými zaměstnanci na neplaceném volnu. Mají informace o tom, že k tomu někteří ředitelé učitele i nutí. Odboráři zveřejnili výklad, vycházející ze zákoníku práce, ze kterého vyplývá, že pokud se učitel cítí ohrožen na zdraví nebo na životě, může přímou výuku odmítnout. Ředitel by mu mohl přidělit jinou práci – typicky výuku na dálku. Pokud by to nebylo možné, jde o překážku na straně zaměstnavatele, a učitel by měl pobírat plnou náhradu platu.
 
Podle Dobšíka v úterý ministr školství Robert Plaga na jednání tripartity výklad odborů nezpochybnil. „Dohodli jsme se, že ministerstvo doplní možnosti zaměstnávání lidí, kteří spadají do rizikové skupiny, aby se ředitelé mohli lépe orientovat. Možností je více, než jen neplacené volno,“ řekl. „Pokud bude ve škole odborová organizace, mohou se učitelé obrátit na ni, zastoupí je v komunikaci s vedením školy.“
 
Ministerstvo mělo přislíbit i zpřesnění dalších údajů, obsažených v manuálech. Například informace o výuce v základních uměleckých školách (ZUŠ), které jsou nejasné. Další upřesnění zřejmě budou udělána v instrukcích k maturitám, nebo k závěrečným zkouškám.
Odbory, stejně jako jiní sociální partneři, měly výhrady, že ministerstvo připravuje zásadní opatření ve školách bez jejich účasti. Předseda Školských odborů nyní ocenil, že se ministerstvo opět vrátilo ke komunikaci s nimi. Zástupci sociálních partnerů se domluvili, že by se v červnu měla tripartita sejít znovu.
 
 
  • Zdroj: Českomoravský OS pracovníků školství