Podnikatelé vyjeli se Svazem průmyslu už na 200 misí

Tlak Svazu průmyslu a dopravy ČR na představitele státu, aby se více věnovali podpoře exportu, zabral. Zástupci firem v roce 2019 doprovodili premiéra, tři ministry či předsedu poslanecké sněmovny.

Třetí listopadovou sobotu odpoledne se odlepil od země v pražských Kbelích vládní speciál s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Na palubě s ním bylo i více než třicet zástupců českých firem. Podnikatelská mise do Malajsie a Vietnamu, která se zaměřila na ekologické technologie, byla pro Svaz průmyslu výjimečná. Měla pořadové číslo 200.

Mise do Malajsie a Vietnamu potvrdila, že Svaz průmyslu uspěl, když vyzýval vládu a další ústavní činitele, aby byli aktivnější v podpoře exportu. Jen s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem navštívili podnikatelé v roce 2019 čtyři země. Na jaře se společně vydali do Peru a Kolumbie.

Svaz průmyslu se podpoře českých exportérů věnuje už 26 let. Za tu dobu pomohl více než 4700 firmám, aby spolu s představiteli státu otevírali dveře na nových trzích. „Podnikatelské mise organizované Svazem průmyslu a doprovázející nejvyšší ústavní činitele na jejich zahraničních cestách patří mezi nejefektivnější nástroje podpory exportu. Velký význam mají v zemích, kde stát hraje v ekonomice rozhodující roli,“ vysvětluje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

V ROCE 2019 VYRAZILI PODNIKATELÉ SE SVAZEM OD PERU PO NOVÝ ZÉLAND

Po slabším roce 2018 se počet podnikatelských misí v roce 2019 vyšplhal na třináct. S premiérem, ministry či představiteli parlamentu odjelo přes 250 podnikatelů do dvacítky zemí. „V letošním roce jsme vyrazili na mise s premiérem Andrejem Babišem, s předsedou poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem, s ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem, s bývalou ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou a ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Navštívili jsme mimo jiné Čínu, Etiopii, Jordánsko, Kolumbii, Peru, Tchaj-wan nebo Uzbekistán,“ rekapituluje rok 2019 Lukáš Martin, ředitel Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR.

info29

Největší podnikatelská mise v roce 2019 vedla v lednu do Singapuru, Thajska a Indie s premiérem Andrejem Babišem. Zúčastnilo se jí 58 zástupců firem. Nejdále cestovali podnikatelé s náměstkem ministra zahraničních věcí Martinem Tlapou do Austrálie a na Nový Zéland. „Kromě brilantní přípravy význam mise spočíval i v tom, že se jednalo o první obchodní misi do těchto zemí po velmi dlouhé době, a že tak uvodila širší spektrum možných ekonomických aktivit, pro které se rozsáhlý pacifický trh nabízí. Austrálie a Nový Zéland jsou dva stabilní a rostoucí trhy, které jsou komunikačně jednoduché, kulturně blízké a s pevnými pravidly a vymahatelností práva. Velmi rád bych pokračoval ve spolupráci se Svazem průmyslu,“ napsal po skončení mise český velvyslanec v Austrálii Tomáš Dub v dopise prezidentovi SP ČR Jaroslavovi Hanákovi.

2020: INDIE, TCHAJWAN I ČERNÁ HORA

V roce 2020 Svaz průmyslu plánuje 12 až 15 podnikatelských misí. V prvním čtvrtletí chce Svaz průmyslu vyrazit s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem do Indie a s premiérem Andrejem Babišem navštívit se zástupci firem Albánii a Černou Horu.

Mezi další destinace, kde by měli zástupci státu podnikatele podpořit, patří Arabský poloostrov, Latinská Amerika, Myanmar či subsaharská Afrika. „Nelíbí se nám vysoká závislost českých exportérů na evropských trzích. Diverzifikace exportu mimo EU je velmi důležitá. Českým exportérům se daří v Alžírsku, Bělorusku, Brazílii, Egyptě, Jižní Africe, Kazachstánu či Maroku. Jejich vývoz do těchto zemí rostl loni o desítky procent,“ dodává Lukáš Martin.

I v roce 2019 by měl český export vystoupat na rekordní hodnoty. Tomu odpovídá i zájem firem o účast v podnikatelských misích. „Děkujeme všem ústavním a vládním činitelům a pracovníkům jejich rezortů, s kterými na přípravě zahraničních misí úzce spolupracujeme. Dík patří také pracovníkům české zahraniční diplomaticko-ekonomické sítě, tedy zejména ekonomickým radům velvyslanectví a ředitelům kanceláří CzechTrade,“ říká Lukáš Martin.

Jan Stuchlík

Článek vyšel v časopisu Svazu průmyslu Spektrum. Celé číslo čtěte zde.