Podnikatelská mise v Thajsku se zúčastní jednání vlád

Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák dnes v thajském Bangkoku zahájil podnikatelskou misi, na které s českými firmami doprovází náměstka ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Bärtla. Mise čítající devět účastníků se v Thajsku zúčastní vládního jednání o hospodářské spolupráci, navštíví jeho průmyslová centra a seznámí se s rozvojovými plány a investicemi vlády. Během čtyřdenního pobytu proběhnou také individuální jednání mezi českými a thajskými firmami. Thajský trh představuje díky své otevřenosti a pozici v ASEAN bránu do Asie, přesto s ním má Česko dlouhodobě negativní obchodní bilanci. Svaz chce české firmy upozornit na nedoceněný byznysový potenciál země: uplatnit se může zejména sektor energetiky, dopravní infrastruktury, dále i sektor ICT či zdravotnictví.

„Jihovýchodní Asie včetně Thajska patří mezi prioritní regiony Svazu průmyslu a dopravy. Pokud se snažíme o diverzifikaci českého exportu, nesmíme Thajsko vynechat. Jsem rád, že máme nyní možnost využít druhé zasedání Česko-thajské smíšené komise pro hospodářskou spolupráci a s úspěšnými českými firmami se ho v Bangkoku zúčastnit. Věřím, že podpora z naší strany i ze strany českých úřadů přinese firmám výsledky,“říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
 
V Bangkoku se firmy zúčastní pravidelného zasedání Česko-thajské smíšené komise pro hospodářskou spolupráci, které povede náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl a náměstek ministra zahraničí Thajska Virasakdim Futrakul. Je to poprvé v historii, kdy budou mít v Thajsku české firmy možnost zúčastnit se vládního jednání. Tato cenná příležitost jim umožní získat vhled do toho, co aktuálně vlády na úrovni hospodářské spolupráce řeší. Navíc získají kontakty na vysoce postavené zástupce státní správy.
 
Thajsko je branou do jihovýchodní Asie, ale i do celého asijsko-pacifického regionu. Z naší vzájemné dlouhodobě negativní obchodní bilance však vyplývá, že ne všechny české firmy ještě potenciál Thajska plně objevily.

„Vítáme příležitost účasti na podnikatelské misi pořádané náměstkem ministra průmyslu a obchodu panem Bärtlem a prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR panem Hanákem. Pevně věřím, že nám pomůže posílit naše stávající obchodní aktivity a rozšířit partnerskou síť v Thajském království. Thajsko je pro společnost LINET strategickou zemí nejen geograficky, ale především díky rychle rostoucímu trhu, posilující ekonomice a investicím do zdravotnictví. Reference z thajského trhu jsou díky postavení Thajska v rámci zemí ASEAN klíčové pro další růst našich aktivit v celém regionu jihovýchodní Asie,“ komentuje účast na misi Jiří Mlch, regionální manažer pro Asii a Pacifik společnosti LINET.

Na význam Thajska jako vstupního trhu do jihovýchodní Asie upozorňuje i Thajský velvyslanec Narong Sasitorn: „České produkty najdou na našem trhu uplatnění, musí zde být ale vidět. Zviditelnění na thajských veletrzích může být dobrým začátkem.“

Účastníkům mise v Thajsku také představí thajský investiční a rozvojový projekt s názvem Východní hospodářský koridor , který je velkou příležitostí i pro české společnosti. Thajská vláda investuje 43 miliard USD do svého růstu, konkrétně do infrastruktury, digitalizace, robotizace, automobilového průmyslu a dalších rozvojových oblastí. Tento velkorysý projekt počítá například se stavbou nového letiště, rychlovlakového spojení mezi letišti v Bangkoku nebo tramvajovou sítí na Phuketu.

Vzájemný obchod České republiky s Thajskem
Thajská ekonomika je primárně orientovaná na export. Česká republika je v obchodních vztazích s Thajskem trvale v záporném saldu. ČR do Thajska nejvíce vyváží potravinářské výrobky živočišného původu, plasty, sklo, bižuterii, drahé kovy a drahokamy, výrobky ze železa a oceli, reaktory, kotle nebo optické přístroje. Naopak Thajsko do České republiky dováží produkty z rybího masa, výrobky z plastů, kaučuk, umělé hedvábí, traktory a kola.

Pro český export nabízí Thajsko několik perspektivních oblastí, patří mezi ně energetika, železniční doprava, vodní a odpadové hospodářství, letecký, obranný, sklářský a potravinářský průmysl, zdravotnictví a strojírenství.

Tereza Řezníčková