Pomoc pro lidi prchající před válkou na Ukrajině je definitivně schválena. Výplata dávek půjde vyřídit on-line

V pondělí může začít výplata humanitární dávky pro ukrajinské občany, kteří k nám utíkají před válkou. Senát i prezident se dnes vyslovili pro novelu opatření v oblasti zaměstnanosti a sociálního zabezpečení.
 
MPSV nyní intenzivně pracuje na tom, aby proces vyplácení žádostí probíhal on-line a nebylo tak nutné osobně navštívit pobočky Úřadu práce ČR. Schválena je i solidární dávka určená domácnostem, které ubytují ukrajinské občany v nouzi. Její výši ještě definitivně projedná vláda, nicméně panuje shoda na 3 000 korun měsíčně za každého ubytovaného uprchlíka, maximálně v součtu 9 000.
 
Humanitární dávka 5 000 korun na měsíc a osobu je určena občanům z Ukrajiny, kteří utekli do ČR před válečným konfliktem. Pokrýt má základní životní náklady. „Aktuálně děláme vše pro to, aby se výplata humanitární dávky ve většině případů dala vyřídit online. Bylo by to jednodušší pro lidi, ale i Úřad práce ČR, který je nyní velmi vytížen. V pondělí proto chceme spustit mobilní aplikaci, zatím alespoň v pilotním režimu. Lidé by tak žádost o dávku pro sebe i své děti vyřídili jednoduše z mobilu. Kompletní administrace těchto dávek přes mobil pak bude otázkou následujících dní,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na vývoji aplikace MPSV spolupracuje s Úřadem práce ČR a společností OK System.
 
Aby výplata dávky šla uskutečnit bezhotovostně, je třeba mít zřízen účet v české bance. MPSV společně s Českou bankovní asociací zajistilo pomoc osmi bank, které příchozím do ČR zařídí účet. U pražského Kongresového centra proto byl postaven stan, ve kterém lze účet na místě zřídit. Obdobně budou postupovat i ostatní asistenční centra v krajích.
 
„Opravdu oceňuji rychlou reakci bank, vnímají to jako společenskou zodpovědnost. Osm z nich připravilo účty, zrychlené vydání karet a internetové bankovnictví bez poplatků, některé z nich mají telefonní linky obsluhované ukrajinskými pracovníky,“ podotkl ministr Jurečka. Platí, že v případě potřeby lze peníze vyplatit i v hotovosti. Humanitární dávka tak nahradí od nového týdne mimořádnou okamžitou pomoc, o kterou mohli uprchlíci žádat doposud. Těchto žádostí bylo podáno bezmála 70 tisíc. „Součástí schválené legislativy je i volný vstup na trh práce pro držitele speciálního víza. To je velmi důležité, protože odpadne nutnost žádat o povolení k zaměstnání,“ připomněl Jurečka. „Důrazně ale varuji před nekalými praktikami některých agentur. Společně se Státním úřadem inspekce práce se zaměříme na to, aby nikdo nezneužíval složité životní situace lidí, kteří u nás hledají bezpečí. To prostě nemáme v plánu tolerovat,“ zdůraznil.
 
MPSV ukrajinské občany informuje o tom, jaká mají na českém trhu práce práva i povinnosti např. prostřednictvím svého webu.
 
Na humanitární dávku má nárok každý, kdo disponuje tzv. vízem o strpění vydaným Ministerstvem vnitra. Vyplacena mu může být i zpětně za měsíc, ve kterém vízum získal,
není tedy nutné hned v pondělí jít žádat na Úřad práce ČR. O způsobu výplaty lze stát informovat třeba kdykoliv v průběhu března a brzy to bude možné také zmíněnou aplikací.
Dávku lze vyplatit i opakovaně, pro další měsíce je ale nutné o ni zažádat a prokázat příjmy.
 
 
  • Zdroj: MINISTERSTVO PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ ČR