Potravinářská komora ČR: Studenti se mohou zapojit do potravinářské výroby

Nedostatek pracovních sil v zemědělství ani potravinářství výrobu neohrožuje. V pondělí to na tiskové konferenci uvedli prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová a předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha, jak na svých webových stránkách informovala Potravinářská komora ČR. Tiskovou konferenci v pondělí uspořádaly Potravinářská komora ČR, Zemědělský svaz ČR a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR.

Oba představitelé našich zemědělců a potravinářů vyzvali studenty, aby přišli pomoci, za což dostanou normální mzdu. Nyní není nutný k práci v oboru potravinářský průkaz, stačí čestné prohlášení o bezinfekčnosti, dodala Dana Večeřová. Pro pracovníky v oboru ale stále není dostatek ochranných pomůcek, upozornila.

Žádný z představitelů oblou organizací, tj. Potravinářské komory ČR a Zemědělského svazu ČR, neměl informace o tom, že by některý podnik měl zásadní problémy s výrobou kvůli nedostatku pracovníků, kteří by doma zůstali s dětmi nebo byli v karanténě. „Zatím všechno běží v pohodě. Tedy ne úplně v pohodě, protože všichni jsou vystresovaní,“ uvedl Martin Pýcha. Podniky podle něj také zavedly provozní opatření, aby se možné dopady nákazy minimalizovaly. Ve svazu je podle interního průzkumu pět podniků, které řeší umístění pracovníka do karantény, u žádného nebyla zjištěná infekce koronavirem.

Dana Večeřová vyzvala studenty, aby se přihlásili jak do výroby, tak do obchodu. Zároveň se komory snaží vyřešit situaci s ukrajinskými pracovníky, kterým budou končit víza. Jedná se o tom, že by se automaticky prodloužila, aby se nemuseli vracet na Ukrajinu. „Momentálně ani nemají jak se tam přes Slovensko dostat,“ dodal Martin Pýcha. Dále upozornil, že musí být jasné, co by se stalo, pokud by byl nakažený pracovník v živočišné výrobě, aby nemuseli všichni ostatní zaměstnanci do karantény mimo podnik. „Krávy musíme krmit a dojit každý den, nemůžeme všechny pracovníky poslat domů,“ prohlásil Martin Pýcha.

V ČR podle Večeřové není dostatečná výrobní kapacita, aby se plně dokázala nahradit výroba nebaleného pečiva. Proto se také prodej omezil tím, že v obchodech se nesmí u pečiva shlukovat osoby a musí mít pomůcky osobní hygieny. Prezidentka také apelovala na veřejnost, aby se neplýtvalo s potravinami, které se lidé ve velkém předkoupili do zásoby. „Nerada bych se dočkala toho, že po odeznění paniky budeme v popelnicích nacházet velké množství potravin,“ uzavřela Dana Vačeřová.

  • Zdroj: Potravinářská komora ČR