Premiér Babiš jednal na summitu EU se západním Balkánem o zintenzivnění regionální spolupráce

Jedním z hlavních témat brdského summitu bylo rozšíření Evropské unie o země západního Balkánu, 6. října 2021.
Jedním z hlavních témat brdského summitu bylo rozšíření Evropské unie o země západního Balkánu, 6. října 2021.
Slovinské město Brdo hostilo ve středu 6. října 2021 summit členských států Evropské unie se zeměmi západního Balkánu, kde lídři jednali o vzájemných vztazích, rozvoji regionální spolupráce a ekonomickém oživení po pandemii covid-19. Summitu, který pořádalo slovinské předsednictví Rady EU, předcházela neformální pracovní večeře Evropské rady. Během ní Andrej Babiš s lídry EU jednal o roli EU ve světě a hlavně pak o aktuálním problému zvyšování cen energií.

Hlavním tématem neformální pracovní večeře Evropské rady v úterý 5. října 2021 byla role EU ve světě, zejména otázka posílení strategické autonomie EU, vztahy EU s Čínou a vztahy EU s USA v kontextu pozitivních změn po nástupu Bidenovy administrativy. Premiér Andrej Babiš s lídry členských států EU diskutoval také o aktuálním zvyšování cen energií napříč celou Evropou.

„Před summitem jsem napsal dopis předsedkyni Evropské komise a předsedovi Evropské rady a chtěl jsem, abychom hlavně diskutovali o situaci v energiích, o tom, že je nedostatek plynu, že máme velký problém s povolenkami. Diskutovali jsme o tom do půlnoci. Jasně jsem řekl, že Evropská komise musí okamžitě řešit směrnici MiFID, která upravuje obchodování s emisními povolenkami,“ řekl Andrej Babiš.

Ve středu 6. října 2021 uspořádal slovinský předseda vlády Janez Janša summit EU a západního Balkánu, kde se setkali vedoucí představitelé členských států EU a partnerů ze západního Balkánu. Lídři unijních zemí jednali s prezidenty a premiéry Albánie, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Černé Hory, Republiky Severní Makedonie a Kosova o vztazích EU se západním Balkánem, potvrzení jeho evropské perspektivy, zintenzivnění regionální spolupráce a ekonomickém oživení regionu po pandemii.

„Dnes jsem vystoupil k západnímu Balkánu. Andrej Plenkovič, chorvatský premiér mi řekl, že první jednání k tomu bylo v roce 2000 v Záhřebu. Takže vlastně 21 let mluvíme o rozšíření o země západního Balkánu. Musíme to už konečně rozhodnout. Znovu jsem zopakoval, proč se nebavíme o Schengenu,“ uvedl premiér Babiš.

Lídři EU na závěr summitu přijali společné prohlášení, ke kterému se připojili také vedoucí představitelé západního Balkánu a které potvrzuje společný cíl integrace západního Balkánu do EU.