Premiér Babiš jednal v Bruselu o vztazích s Tureckem, Bělorusku a vnitřním trhu

Premiér Andrej Babiš se zdraví s kolegy před začátkem summitu Evropské rady, 2. října 2020.
Premiér Andrej Babiš se zdraví s kolegy před začátkem summitu Evropské rady, 2. října 2020.
Premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek 1. října 2020 a v pátek 2. října 2020 v Bruselu zúčastnil mimořádného jednání Evropské rady. Jejími hlavními tématy byly situace ve východním Středomoří, vztahy s Tureckem, situace v Bělorusku, vnitřní trh a obchodní politika.

První den jednání se lídři EU věnovali vnějším vztahům Unie. Složitá debata se vedla o situaci ve východním Středomoří a vztazích s Tureckem. Evropská rada vyjádřila solidaritu s Řeckem a Kyprem a vyzvala Turecko, aby se zdrželo kroků vedoucích k eskalaci napětí. „Jsem rád, že jsme se postavili za Řecko a Kypr, jejich situace není vůbec jednoduchá. Naší prioritou je jednoznačně deeskalace a konstruktivní dialog, které povedou k nalezení dlouhodobého a udržitelného řešení,“ uvedl premiér Babiš.

Lídři EU pokračovali také v diskuzi o situaci v Bělorusku. Polský předseda vlády Mateusz Morawiecki jménem V4 prezentoval ekonomický plán pro Bělorusko, o jehož vypracování následně Evropská rada požádala Komisi. „Je dobře, že jsme se k situaci v Bělorusku vrátili, protože tam nedochází k žádnému zlepšení. Cílené sankce, které jsme přijali, vyvinou tlak na běloruský režim,“ doplnil předseda vlády ČR.

K dalším tématům čtvrteční části summitu patřila eskalace napětí v oblasti Náhorního Karabachu a otrava Alexeje Navalného.

Druhý den lídři zahájili podrobnou diskuzí o zvládání boje s pandemií covid-19. Shodli se, že je potřeba intenzivněji koordinovat přijímaná opatření a zintenzivnit práce na vývoji a distribuci vakcíny na úrovni EU. „Uvítal jsem, že jsme se k covidu dostali, protože to považuji za momentálně skutečně nejdůležitější téma. Znovu jsem zdůraznil, že musíme přimět naše epidemiology, aby spolu pravidelně diskutovali, vyměňovali si informace a byli v neustálém kontaktu,“ řekl premiér Babiš.

Druhým klíčovým tématem pátečního jednání byl vnitřní trh a posílení odolnosti evropské ekonomiky. „Vnitřní trh musí být jádrem obnovy, to jsem zdůrazňoval už na jednání v červenci. Krize nám teď jasně ukázala jeho slabé stránky, takže musíme opravdu tvrdě pracovat na odstraňování bariér a nedostatků, zejména v sektoru služeb,“ dodal Andrej Babiš.

Krátce se lídři zabývali také obchodní politikou a digitální agendou. Vyslechli také prezentaci o aktuálním stavu a vývoji jednání o budoucích vztazích EU s UK, a to v kontextu zahájení procedury o nesplnění povinnosti (infringement) vyplývající z Výstupové dohody Evropskou komisí ve čtvrtek 1. října 2020.

Další Evropská rada se uskuteční ve dnech 15. a 16. října 2020 a jejími hlavními tématy budou klimatická politika, jednání o nastavení budoucích vztahů EU a UK a vnější vztahy.