Premiér Fiala navštívil ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Tisková konference premiéra Petra Fialy a ministra školství Vladimíra Balaše, 30. srpna 2022.
Tisková konference premiéra Petra Fialy a ministra školství Vladimíra Balaše, 30. srpna 2022.
Předseda vlády Petr Fiala pokračoval v úterý 30. srpna v sérii bilančních návštěv ministerstev. Před zahájením nového školního roku hovořil premiér s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Vladimírem Balašem. Tématem jednání byly kromě připravovaných změn ve vzdělávání a plnění programového prohlášení vlády také drahé energie, se kterými se kromě domácností a firem potýkají i vzdělávací instituce.

Návštěva ministerstva školství měla symbolický charakter. „Protože pozítří začíná nový školní rok a chci svou návštěvou ukázat význam a prioritu, kterou přikládá naše vláda oblasti vzdělávání,“ řekl premiér Fiala. „Pan ministr Balaš je ve funkci od konce června, ale mohu dnes s naprostým přesvědčením a jistotou prohlásit, že se mu podařilo velmi rychle proniknout do všech tajů tohoto úřadu a nemám pocit, že je tu teprve několik týdnů,“ dodal.

Jedním z hlavních témat byly také vysoké ceny energií a zajištění podpory pro vzdělávací instituce. „Naprosto jsme si vědomi toho, že musíme zajistit dostatek energií v rozumných cenách pro kritickou infrastrukturu, pro veřejné a státní instituce a samozřejmě do toho patří i školy. Cesta, kterou půjdeme je v tuto chvíli velmi intenzivně připravována a zvažujeme variantu státního obchodníka s energiemi, který by právě pro tyto instituce mohl poskytnout energie v cenách, které můžeme považovat za přiměřené,“ uvedl premiér.

Návštěva u ministra Vladimíra Balaše se také týkala i priorit, které vláda Petra Fialy představila v programovém prohlášení. Jedním se zásadních bodů bylo zvýšení kvality práce pedagogických pracovníků a také zvýšení prestiže samotného povolání. „Novelou zákona o pedagogických pracovnících chceme, aby učitelé měli minimálně 130 % průměrné mzdy. To obsahuje námi připravená novela a tato výše průměrné mzdy je garantována od 1. ledna 2024,“ uvedl po jednání premiér a dodal, že norma upravuje také vzdělávání pedagogických pracovníků, aby bylo k budoucím učitelům přívětivější a usnadnilo jim pracovní rozvoj, aby se mohli seznamovat s nejnovějšími trendy.

Předseda vlády také ujistil, že školy i ministerstvo jsou na příchod ukrajinských žáků do škol, jejichž rodiny musely opustit své domovy v souvislosti s ruskou agresí, dobře připraveny. „Můžeme si být jistí, že od 1. září poběží plnohodnotná výuka jak pro české, tak pro ukrajinské děti a studenty,“ sdělil předseda vlády. Ministerstvo školství podle něj připravilo aktivity pro snazší integraci ukrajinských žáků, například dalo školám možnost upravit rozsah vzdělávání.

Bilanční rozhovory s ministry budou pokračovat i nadále. Účelem schůzek je podle Petra Fialy získání detailních informací o tom, co se našim ministrům podařilo a v čem je naopak potřeba se ještě víc soustředit.