Premiér Fiala přijal v Kramářově vile předsedkyni vlády Spojeného království Liz Trussovou

Předseda vlády Petr Fiala jednal v Kramářově vile s novou britskou premiérkou Liz Trussovou o aktuálních problémech evropské politiky, 6. října 2022.
Předseda vlády Petr Fiala jednal v Kramářově vile s novou britskou premiérkou Liz Trussovou o aktuálních problémech evropské politiky, 6. října 2022.
Předseda vlády Petr Fiala se ve čtvrtek 6. října 2022 setkal v Kramářově vile s premiérkou Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Liz Trussovou. Mezi hlavními tématy jednání byly podpora Ukrajiny, spolupráce v oblasti energetiky a energetické bezpečnosti, bilaterální spolupráce i vztah Spojeného království s Evropskou unií.

„Velmi mne těší, že se podařilo uskutečnit bilaterální setkání s premiérkou Trussovou krátce po jejím nástupu do funkce. Vztahy České republiky a Spojeného království mají dlouhou tradici a jsou výborné. Spojené království je naším klíčovým partnerem v oblasti obrany a bezpečnosti i obchodu,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Obě země spojuje jasná politická i praktická podpora Ukrajiny v humanitární, finanční a vojenské oblasti. Lídři spolu jednali o možnostech další pomoci Ukrajině především ve vojenské oblasti, ať už se jedná o dodávky vojenského materiálu nebo výcvik příslušníků ozbrojených sil Ukrajiny. „Ukrajina patří k hlavním prioritám české vlády bilaterálně i v rámci předsednictví v Radě Evropské unie. Je důležité udržet jednotu EU a pokračovat ve spolupráci s dalšími stejně uvažujícími zeměmi včetně Spojeného království,“ uvedl předseda vlády ČR.

Spojené království je důležitým evropským partnerem v oblasti energetiky. Premiér Fiala zdůraznil, že ČR podporuje opětovné zapojení Spojeného království do Severomořské energetické spolupráce (NSEC), která se soustředí na podporu budování větrných elektráren a rozvodných sítí v Severním moři. „Naše předsednictví si klade za cíl dokončit proces umožňující vstup Spojeného království do Severomořské energetické spolupráce co nejdříve. Tento krok posílí evropskou energetickou spolupráci a bezpečnost, a to tváří v tvář ruské agresi a cenové manipulaci s energiemi,“ dodal premiér Fiala.

Diskuze o bilaterální relaci se věnovala především možnostem posílení spolupráce v oblasti obrany a jaderné energetiky. Spojené království zároveň patří mezi hlavní obchodní partnery ČR, v posledních letech je pátým až sedmým největším exportním trhem pro tuzemské firmy. Český vývoz do Velké Británie se za letošní první pololetí meziročně zvýšil o 9,2 % a dovoz do ČR pak o 14,3 %.