Premiér jednal s evropskými lídry o společném postupu proti pandemii

Jednání Evropské rady se kvůli pandemii uskutečnilo prostřednictví videokonference, 26. března 2020.
Jednání Evropské rady se kvůli pandemii uskutečnilo prostřednictví videokonference, 26. března 2020.
Dne 26. března 2020 se uskutečnila v pořadí třetí videokonference premiérů a prezidentů členských zemí EU k pandemii onemocnění Covid-19. Jednání nahradilo summit Evropské rady, který se měl podle původních plánů konat v těchto dnech v Bruselu.

Členové Evropské rady přijali společné prohlášení, ve kterém potvrdili své odhodlání pokračovat v mimořádných opatřeních proti šíření viru, rychle obnovit volný pohyb zboží a připravit robustní program na podporu oživení evropské ekonomiky. Zavázali se také zlepšit koordinaci repatriačních letů pro občany EU, kteří uvízli ve světě.

Účastníci videokonference silně apelovali na Evropskou komisi, aby urychlila program společných nákupů klíčových ochranných prostředků a zdravotnického vybavení. Komise v reakci potvrdila, že jedná s evropskými výrobci ventilátorů o navýšení kapacity jejich výroby. Shodli se také na potřebě zachovat volný pohyb zboží přes hranice jednotlivých států a podpořili koncept tzv. „zelených pruhů“ pro dopravu prioritního zboží, který jako první stát na svých hraničních přechodech zavedla Česká republika.