Premiér Petr Fiala přijal tureckého ministra národní obrany

Premiér Petr Fiala a turecký ministr národní obrany Hulusi Akar, 17. ledna 2023.
Premiér Petr Fiala a turecký ministr národní obrany Hulusi Akar, 17. ledna 2023.
Předseda vlády ČR Petr Fiala v úterý 17. ledna v prostorách Poslanecké sněmovny jednal s ministrem národní obrany Turecké republiky Hulusi Akarem. Společně hovořili o válce na Ukrajině, bilaterální spolupráci a spolupráci v rámci Severoatlantické aliance.

Turecká republika patří mezi důležité partnery České republiky, ať už jde například o oblast bezpečnosti, migrace nebo obchodu. V něm je pro Česko šestou nejvýznamnější mimounijní zemí.

„Turecko je naším důležitým partnerem v řadě oblastí. Doufám, že tato návštěva přispěje k prohloubení a posílení naší spolupráce v obranném a bezpečnostním průmyslu, například v oblasti společného výcviku a školení našich obranných složek.“, uvedl premiér Petr Fiala.

S ministrem národní obrany Hulusi Akarem premiér hovořil převážně o vzájemné spolupráci a o aktuálních tématech spojených s ruskou agresí na Ukrajině. Český premiér ocenil tureckou podporu Ukrajině ve všech podobách, zejména pak roli Turecka při vyjednávání dohody o obilí nebo o výměně zajatců.

České předsednictví v Radě EU v druhé polovině loňského roku usilovně pracovalo na podpoře dialogu mezi Evropskou unií a Tureckem. Premiér Petr Fiala také ocenil, že prezident Recep Tayyip Erdogan přijal pozvání na pražský summit Evropského politického společenství 6. října 2022.