Premiér se zúčastnil druhého kolokvia o budoucnosti automobilového průmyslu v Česku

Premiér Babiš na kolokviu připomněl důležitost automobilového průmyslu pro ekonomiku ČR, 18. března 2019.
Předseda vlády Andrej Babiš se v pondělí 18. března 2019 zúčastnil v sídle společnosti Škoda Auto v Mladé Boleslavi druhého kolokvia na téma Budoucnost automobilového průmyslu v ČR.

Premiér Andrej Babiš a další členové vládního kabinetu diskutovali v pondělí 18. března 2019 v Mladé Boleslavi se zástupci Sdružení automobilového průmyslu, reprezentanty energetického a telekomunikačního odvětví i odborníky z univerzit a zahraničními hosty o podmínkách, které jsou klíčové pro trvalý rozvoj a konkurenceschopnost tuzemského automobilového odvětví. Ústředními tématy diskuze byla digitalizace, elektromobilita a chytrá mobilita, investice do vzdělávání, výzkum a vývoj.

„Automobilový průmysl čelí strategickým výzvám spočívajícím zejména v potřebě přizpůsobit se nástupu e-mobility, autonomního řízení a digitalizace. Všude na cestách jsem viděl autonomní řízení, to je velký hit všude. Například v Singapuru a v Izraeli jsem měl možnost na vlastní oči vidět nebo si vyzkoušet jízdu ve vozu s autonomním řízením. Domnívám se, že v tom je velký přínos. Pro českou ekonomiku je důležité, aby byla zachována prosperita tohoto odvětví. Proto se snažíme řešit situace či problémy s tím spojené a vytvářet tak vhodné podmínky pro rozvoj dopravy a automobilového průmyslu u nás. Z tohoto důvodu jsem rád, že jsem tady,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš.

Účastníci kolokvia se shodli na nutnosti úzké spolupráce v oblasti chytré mobility. Pro zlepšení a urychlení vývoje chytré mobility vznikne ve spolupráci s vládní agenturou pro podporu podnikání a investic – CzechInvest nové inovační centrum Mobility Innovation Hub, které propojí experty z automobilového sektoru, státní správy a napojí je na globální inovační centra s cílem identifkovat, otestovat a přinést do reálného provozu nová řešení na podporu mobility obyvatelstva České republiky.

Všechny strany se zároveň dohodly na nutnosti urychlení spolupráce v oblasti rozšiřování potřebné infrastruktury pro nabíjení elektromobilů. Aby bylo v budoucnu možné plně využít všechny možnosti a služby, které budou v automobilovém odvětví k dispozici díky pokročilé digitalizaci, dohodli se všichni zúčastnění na plošném zlepšení pokrytí dopravních tahů vysokorychlostním internetem.

Druhého kolokvia na téma Budoucnost automobilového průmyslu v ČR se účastnili také 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček, místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková a ministr dopravy Dan Ťok. Dále místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček a vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla.