Příplatky jako žena inspektora Colomba – viděl je někdo?

Podle údajů, které ministerstvo školství zaslalo ČTK, průměrný hrubý plat učitelů činil v prvním pololetí letošního roku 40.047 korun měsíčně. Proti stejnému období loňského roku se zvýšil přibližně o 2800 korun, tedy zhruba o 7,6 procenta. Nepedagogům ve školách se v prvním pololetí zvýšil plat na 22.030 korun za měsíc. Meziročně si polepšili o 2184 korun, což je asi o 11 procent. Průměrná mzda v ČR byla v prvním pololetí podle Českého statistického úřadu 34.200 korun.
 
„Nejsem si jistý, zda je vhodná doba vést debatu o platech učitelů v této těžké době. Platy měly učitelům růst o 10 % v letošním roce, za 1. pololetí 2020 vzrostly jen o 7,6 %. Ministerstvo potvrdilo, že očekává, že zbytek bude vyplacen v odměnách. Bohužel jsme očekávali, že neustále skloňovaná motivace se více projeví v osobním ohodnocení, o kterém většina pedagogů stále hovoří jako o paní Colombové, kterou nikdo nikdy neviděl. Za první pololetí vzrostl osobní příplatek ve školství z 1112 Kč na 1186 Kč, to je o 74 Kč. Paní Colombová tak zůstává stále ve hře,“ komentoval zveřejněné údaje František Dobšík, předseda ČMOS PŠ.
 
Podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové ale nejsou data za část roku příliš vypovídající, protože částky jsou zpravidla bez odměn, které ředitelé obvykle vyplácí na konci školního roku a na konci kalendářního roku. Nárůst platů za tento rok tak není definitivní a údaje za celý rok budou vyšší, upozornila. Přesné údaje za celý letošní rok by ministerstvo mělo mít v březnu příštího roku.
 
Celý článek s údaji ministerstva školství naleznete na webu ČTK
 
 
  • Zdroj: Českomoravský OS pracovníků školství