Projev premiéra Petra Fialy na slavnostním zprovoznění dálnice D35 v úseku Časy – Ostrov

Premiér Petr Fiala se zúčastnil slavnostního zprovoznění dálnice D35 v úseku Časy - Ostrov, 22. prosince 2022.
Premiér Petr Fiala se zúčastnil slavnostního zprovoznění dálnice D35 v úseku Časy – Ostrov, 22. prosince 2022.
Ředitelství silnic a dálnic ve čtvrtek 22. prosince zprovoznilo dálnici D35 mezi Časy a Ostrovem. Stavba navazuje na loni zprovozněnou část mezi Opatovicemi nad Labem a Časy a jedná se tedy o další dálniční úsek, který nahradí kapacitně a bezpečnostně již nedostačující silnici I/35. Slavnostního zprovoznění se zúčastnil i předseda vlády Petr Fiala, kde vystoupil s projevem.

Dobrý den, dámy a pánové, vážení přátelé, milí spoluobčané,

já jsem rád, že tu dnes mohu být a že po čtyřech letech od zahájení stavby dnes otevíráme téměř patnáctikilometrový úsek dálnice D35 mezi Časy a Ostrovem. Tento úsek pro dálkovou dopravu doplní silnici první třídy číslo 35, jejíž kapacita už delší dobu neodpovídá současným požadavkům. Zrychlí a zjednoduší se tím doprava v celém regionu a je to něco, na co jsme všichni dlouho čekali.

A i když je to podstatný přínos, z dlouhodobého hlediska se otevřením úseku Časy–Ostrov především přibližujeme k dokončení celé dálnice D35, která za několik let lépe propojí Čechy a Moravu. A je to skutečně zásadní stavba. Bude měřit přes 200 kilometrů a fakticky se vedle dálnice D1 stane druhou páteřní komunikací v České republice.

D35 umožní lidem mnohem snadnější cestování mezi několika krajskými městy – Liberec, Hradec Králové, Pardubice a Olomouc – a hladké napojení na dálnice do jiných směrů. A v neposlední řadě se také zařadí do evropské sítě transkontinentálních dopravních koridorů .

Je to tedy strategická stavba, jejíž dokončení, které se plánuje na roky 2028 až 2029, má prvořadý význam pro celou zemi. Stát s tímto důležitým spojením počítá desítky let. Všichni, co pravidelně jezdíme po D1, se velice těšímena to, až bude postavena celá D35, odlehčí se D1, ale realizace, a to všichni, kdo jste tady, dobře víte, se nepříjemně protáhla.

Výstavbu takto důležité dopravní trasy po léta blokovaly odklady, majetkoprávní spory, kvůli kterým se stavba musela odkládat. Jsem rád, že přes všechny potíže postupujeme kupředu, že v následujících letech zprovozníme další navazující kilometry – do Vysokého Mýta, do Džbánova a dále až k Mohelnici, a věřím pevně, že se nám podaří celou D35 dokončit v těch nyní plánovaných termínech.

Chtěl bych využít této příležitosti a poděkovat všem, kteří se podíleli na této stavbě a podílejí dál. Chci poděkovat panu ministru dopravy Martinu Kupkovi a jeho týmu, chtěl bych poděkovat Ředitelství silnic a dálnic, chtěl bych poděkovat všem zhotovitelům a dodavatelům a stejně tak bych rád poděkoval obyvatelům okolních obcí za trpělivost. Za trpělivost s omezeními, která výstavba přináší a která v několika příštích letech dokončování dalších úseků ještě přinese.

Děkuji vám všem a přeji vám všem, ať nám nový úsek slouží co nejlépe a ať se bez dalších průtahů dočkáme dokončení celé D35. A přeji vám krásné vánoční svátky.

Petr Fiala, předseda vlády