Proplácet dál první tři dny nemoci? Ano, shoduje se většina stran

Už přes dva roky dostávají zaměstnanci náhradu mzdy i v prvních třech dnech nemoci. Ke konci letošního června bylo zhruba o třetinu víc ukončených neschopenek než před změnou systému. Vliv na to měl i koronavirus. Podle zpravodajství České televize se většina současných sněmovních stran shoduje, že karenční doba by se obnovit neměla.

Náhradu mzdy i v prvních třech dnech pracovní neschopnosti dostávají lidé od předloňského července. Zaměstnavatelům se v návaznosti na to snížily odvody.

Před zrušením karenční doby k polovině roku 2019 bylo kolem devíti set šedesáti tisíc případů ukončené dočasné pracovní neschopnosti. Letos o 460 tisíc víc. „Nedokážu si představit, jak bychom jinak zvládli pandemii bez proplácení prvních tří dnů nemocenské,“ konstatovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Při finálním hlasování v Poslanecké sněmovně byli pro zrušení karenční doby vedle ČSSD i zástupci hnutí ANO, Piráti, KSČM a většina poslanců KFU-ČSL Znovu zavádět by se podle nich neměla.

Na dotaz České televize, zda hnutí ANO bude prosazovat obnovení karenční doby, odpověděl premiér Andrej Babiš, že ne. „My program zveřejníme v září,“ podotkl.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by návrat karenční doby byl chybou. „Byl by to krok, který je už dávno překonán,“ řekl.

„Covid nám znova připomněl, že nejvíce infekční jsme na začátku nemoci, takže právě ty první tři dny jsou dost důležité,“ myslí si místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

Znovu zavádět by se karenční doba neměla ani podle SPD nebo Starostů. ODS by se rozhodla po jednání se zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů.

Podobného názoru jsou také poslanci KDU-ČSL. „My nevidíme důvod ty parametry měnit,“ řekl předseda KDU.ČSL Marian Jurečka.

Pro by byla podle vývoje epidemie TOP 09. „Obecně v časech normálnějších ta spoluúčast každého je namístě,“ dodala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

  • Zdroj: Česká televize