Průměrná penze v roce 2023 bude okolo 20 tisíc korun

Letos čeká seniory další zvyšování důchodů. Podle zpravodajství CNN Prima NEWS to bude několikráte do roka. Důvodem je vysoká inflace, která nutí vládu valorizovat penze v průběhu roku. Ty se v průměru přiblíží k 20 tisícům korun měsíčně. Důchodkyně si navíc od letoška přilepší tzv. výchovným.

Jednou z nejvíce chráněných skupin občanů v krizi jsou důchodci. Potvrzuje se to i nyní, kdy seniorům rostou důchody nad inflaci, zatímco zaměstnanci chudnou. V minulém roce proběhly hned tři valorizace a očekávají se i letos.

Hlavním důvodem je inflace, která zdražuje takřka veškeré zboží. Průměrná penze se od letošního ledna zvedá o 825 korun. Vyšplhala se tak na 19 tisíc korun. Kromě toho začíná v roce 2023 platit i tzv. výchovné ve výši 500 korun, které se přidává každé ženě za vychované dítě.

„Kvůli i nadále rapidní inflaci, v letošním roce ve výši pravděpodobně 10,5 procenta, se příjemci všech typů důchodů dočkají zřejmě v červnu 2023 ještě druhého, mimořádného navýšení. Starobní důchody by v rámci této druhé valorizace měly stoupnout o zhruba 700 korun,“ řekl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Podle něho se tak „důchodci stanou jednoznačnými vítězi krize“. Zvyšování penze, spolu s výchovným, totiž překoná očekávaný růst inflace.

Řádná valorizace se provádí vždy na začátku roku. Výše se odvíjí od růstu cen a poloviny růstu reálné mzdy. K mimořádným valorizacím dojde, pokud inflace za sledované období od posledního přidání překročí pět procent.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) již dříve připustil, že v letošním roce dojde k mimořádné valorizaci v letních měsících. Pokud by se znovu zvyšovaly penze, tak by se průměrný důchod přiblížil či překonal 20 tisíc korun měsíčně.

K této zprávě máme pouze jednu poznámku ekonomického charakteru s tím, že tato zpráva je vydána v optimistickém duchu pro důchodce, ale již se nezabývá základním problémem, kterému naši důchodci musí čelit, a to, zda toto zvýšení důchodů dostatečně pokryje růst nákladů důchodců na základní životní potřeby.

  • Zdroj: CNN Prima NEWS