Průmyslová produkce v červenci opět mírně rostla

Po červnovém poklesu vykázal průmysl v červenci 2019 meziroční mírný růst o 0,1 %. Meziměsíčně se průmyslová produkce zvýšila o 0,7 %.

„Ze statistických výsledků vyplývá, že český průmysl neklesá, ale potvrzuje naše předpoklady, že růst průmyslové produkce bude zpomalovat. V dohledné budoucnosti nečekáme významnou změnu,“ komentuje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Návrat k růstu nastal především díky výrobě motorových vozidel, která k výsledku přispěla nejvíce. V červenci rostly rovněž domácí i zahraniční tržby a 10% tempem rostla i hodnota nových zakázek. Za prvních sedm měsíců letošního roku tak průmysl dle očištěných meziročních dat udržuje 1% tempo růstu.

„Na jaře jsme predikovali, že průmyslová produkce letos poroste tempem 2 %. Dosavadní výsledky ukazují, že 2% tempa růstu za celý rok pravděpodobně nedosáhneme, ochlazení bude větší. Potvrzují to i výsledky našeho šetření, které pravidelně provádíme s Českou národní bankou mezi 150 firmami. Stále ale budeme v kladných hodnotách,“ předpovídá Bohuslav Čížek.

Lenka Dudková
kategorie Tiskové zprávy