Rusko musí okamžitě ukončit svou vojenskou agresi! Usilujte o mír, ne o válku

Odborový svaz Stavba ČR se jako členská organizace EFBWW připojuje ke společnému prohlášení Evropské federace stavařů a dřevařů EFBWW a Světové organizace stavařů BWI k situaci na Ukrajině. Náš odborový svaz podporuje všechny kroky vlády, které směřují k mírovému řešení současné situace!

BWI a EFBWW důrazně odsuzují násilí a vojenské akce proti Ukrajině a vyzývají Rusko, aby okamžitě ukončilo vojenskou agresi a stáhlo své jednotky z celé Ukrajiny. Připojujeme se k výzvě mezinárodního společenství, aby zastavilo útok a dalo šanci míru. Generální tajemník OSN António Guterres dnes ráno na adresu prezidenta Putina řekl: „Zastavte ofenzívu svých vojsk proti Ukrajině, dejte šanci míru, protože zemřelo příliš mnoho lidí.“

Jedinou cestou vpřed je diplomacie! Vyzýváme Rusko, Ukrajinu, Spojené státy a Evropskou unii, aby se vrátily k jednacímu stolu a našly dlouhodobé a trvalé mírové řešení.Vojenské akce narušují život milionů občanů v regionu, který se již nyní potýká s mnoha ekonomickými a sociálními problémy. 

EFBWW a BWI naléhavě vyzývají příslušné politické činitele v EU a mezinárodních organizacích, aby zajistili veškerou humanitární podporu ukrajinskému lidu v nouzi a připravili nezbytná opatření na ochranu a záchranu ohrožených osob.

Vyjadřujeme plnou solidaritu a stojíme po boku našeho přidruženého odborového svazu PROFBUD, ukrajinského svazu stavebních dělníků, jeho zaměstnanců a členů, jakož i všech odborů a lidí v regionu.

Vyzýváme také k přeshraniční odborové solidaritě. BWI otevřela svůj fond solidarity pro poskytování humanitární pomoci. Všechny finanční dary jsou vítány.  Pouze mír a bezpečnost mohou vytvořit podmínky pro sociální pokrok a udržitelnou hospodářskou obnovu a zároveň zajistit účinnou úroveň sociální spravedlnosti, ochrany lidských práv a sociální ochrany pracujících a jejich rodin. 

Problémy Ukrajiny a sousedních zemí jsou obrovské. Nyní je čas budovat mír a pokrok, ne rozpoutat válku a destrukci.