Šance pro české firmy. Střední východ hledá náhradu za ropu

Spojené arabské emiráty představují pro české firmy bránu do celé oblasti Perského zálivu. Tamní státy potřebují pomoci s rozvojem odvětví mimo těžbu ropy. Přímo v Dubaji mohou české podniky získat zakázky při přípravě světové výstavy Expo 2020. S místními firmami se budou moci čeští podnikatelé setkat v rámci podnikatelské mise do SAE, kterou pořádá Svaz průmyslu a dopravy ČR.

V lese mohutných jeřábů už na okraji Dubaje rostou skelety budov budoucího výstaviště světové výstavby Expo 2020. Investice do jeho výstavby budou letos a příští rok jedním z tahounů místní ekonomiky. V letech 2020 a 2021 Expo urychlí růst dubajského HDP o 2 procentní body, odhaduje nedávná analýza americké banky Bank of America.

Do budování futuristického areálu se mohou zapojit i české firmy. „Na některé dodávky už jsou vypsané tendry,“ říká Lukáš Martin, ředitel Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR. Oficiální portál pro dodavatele představí českým firmám zástupci Expo 2020 v rámci podnikatelské mise pořádané Svazem průmyslu, která bude od 23. do 27. září doprovázet předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka při návštěvě Spojených arabských emirátů.

RŮST EKONOMIKY ZRYCHLUJE

Spojené arabské emiráty se letos stejně jako okolní země vzpamatovávají z ekonomického zpomalení, které způsobily nízké ceny ropy a její přiškrcená těžba. Letošní růst by se měl podle odhadů Mezinárodního měnového fondu zrychlit z 0,5 na téměř 2 procenta. V dalších letech by se výkon ekonomiky měl zvyšovat o více než 3 procenta ročně.

perský-záliv-infografika5

V červnu vláda v Abú Dhabí schválila tříletý stimulační balík v hodnotě 13,6 miliardy dolarů, který má podpořit odvětví mimo těžbu a zpracování ropy. V květnu přijala státní ropná firma ADNOC pětiletý plán investic v hodnotě 45 miliard dolarů, který by měl růst v odvětvích mimo ropu zvednout podle odhadů Bank of America o 1,1 procentního bodu.

SAE JSOU CENTREM OBCHODU

Pro české firmy jsou emiráty největší obchodní partner v oblasti Perského zálivu. Loni tam vyvezly zboží za necelých 20 miliard korun. Obchodní význam země je ale mnohem větší. „Spojené arabské emiráty se stávají regionálním centrem, kde se uzavírají obchody pro celou oblast Blízkého východu. Je to podobný model, který jsem měl možnost vidět v rámci svého působení v Hongkongu. Konkrétně v Dubaji a Abú Dhabí sídlí stovky zahraničních společností, které se zaměřují na reexport zboží do Asie či Afriky,“ popisuje potenciál země Daniel Blažkovec, obchodní rada českého velvyslanectví ve Spojených arabských emirátech.

Na podnikatelské misi se české firmy potkají se zástupci místních společností během dvou podnikatelských fór. Zájem mají především o zboží, zařízení a služby v energetice, zdravotnictví, IT nebo sklářském průmyslu.„Země Perského zálivu neustále hledají způsoby, jak snížit závislost na ropě, přitom ale neustále stoupá jejich spotřeba energie. Velký potenciál existuje pro firmy v solární energetice. Ve zdravotnictví je patrná také poptávka po spolehlivé a moderní zdravotnické technice od základních pomůcek až po komplexní vybavení nemocnic,“ uvádí Lukáš Martin ze Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Spojené arabské emiráty zavádějí rozsáhlý program na podporu digitální ekonomiky a smart cities, což je příležitost pro české IT firmy. Několik z nich už poskytuje spoustě místních ministerstev, škol a univerzit zálohování, správu a ochranu dat. Užší ekonomickou spolupráci ve výrobě nebo při výzkumu a vývoji mohou české firmy navázat také v oblasti bezpečnosti a obrany.

Poptávka po luxusním zboží zase nahrává výrobcům designového skla a křišťálu. „Velice dobře se mohou uplatnit i výrobci dekorativních svítidel a dalšího vybavení pro hotely,“ dodává Lukáš Martin.

ZEMĚ PERSKÉHO ZÁLIVU USNADŇUJÍ PODNIKÁNÍ

Nedávné opětovné zavedení amerických sankcí proti Íránu se zatím obchodu v regionu významně nedotkly. „Působí zde zahraniční firmy, které založily pobočky přímo v Emirátech, vyrábějí tady a dodávají zboží do ostatních zemí kolem Perského zálivu. Tyto firmy se Spojenými státy neobchodují, takže by jim sankce neměly ublížit, i když budou s Íránem dál obchodovat,“ říká Pavel Foubík, prezident Czech Business Council v Dubaji a severních emirátech. CBC nově pomáhá českým firmám nejen v Dubaji, ale také v Saúdské Arábii, Íránu a Ománu.

Během podnikatelské mise zástupci CBC představí českým podnikatelům například změny ve federálních zákonech, které mají vliv na podnikání. Řada změn souvisí se snahou zemí kolem Perského zálivu snížit závislost ekonomik na těžbě ropy. Výpadek příjmů z ropy ve státním rozpočtu částečně nahradily SAE zavedením pětiprocentní daně z přidané hodnoty. Stejnou daň zavedla také Saúdská Arábie. Očekává se, že okolní země budou následovat.

Spojené arabské emiráty spustily letos úvěrový registr, který umožní bankám lépe hodnotit úvěrová rizika firem. To by se mělo promítnout do větší ochoty bank poskytovat firmám úvěry. Podnikatelské prostředí v zemi by měl zlepšit také nový insolvenční zákon. Do konce roku by měla vláda umožnit zahraničním firmám, aby ve vybraných odvětvích stoprocentně vlastnily firmy založené v SAE.

Saúdská Arábie usnadnila přístup zahraničních investorů na místní kapitálový trh. Bahrajn usnadnil zaměstnávání zahraničních pracovníků. Katar zavedl nový program bezvízového vstupu do země a novým zákonem se snaží zvednout ochranu zahraničních pracovníků.

Jan Stuchlík
kategorie Podnikatelské mise a semináře