Šetření mezi podnikateli: Tempo ekonomického růstu mírně zpomaluje

Růst ekonomiky v Česku mírně zpomaluje, zásadnější obrat ekonomiky nebo průmyslu ale nečekáme. Také očekávání respondentů pravidelného šetření Svazu průmyslu a České národní banky v oblasti zakázek je stále kladné.

„Výsledky aktuálního šetření potvrzují odhad Svazu průmyslu, že růst průmyslové produkce i celé ekonomiky zpomalí. Firmám se ale nepřestane dařit, což dokládá očekávání v oblasti zakázek. V letošním roce rovněž podnikatelé budou poptávat další lidi,“ uvádí Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Firmy ovšem letos bude brzdit v rozvoji přetrvávající nedostatek pracovních sil, stále vysoký růst mezd, drahé energie, materiál a suroviny. Zhoršení v těchto oblastech vnímá polovina oslovených firem. „Očekávání růstu mezd na konci roku 2018 dosáhlo svého vrcholu. V prvním čtvrtletí letošního roku se tento trend zastavil. Přesto firmy předpokládají, že zaměstnancům zvednou mzdy o 4 až 5 procent, což bude rychleji, než poroste produktivita práce,“ dodává Bohuslav Čížek.

Cenový tlak v oblasti energií, materiálů a surovin je vysoký, nicméně tlak na jejich další zdražování Svaz průmyslu neočekává. Problematický bude pro firmy přetrvávající trend, že růst jejich prodejních cen je pomalejší než růst cen vstupů. Podniky proto budou nuceny více šetřit, nebo se budou muset smířit s poklesem ziskové marže a rozdíl mezi prodejními cenami a cenami vstupů absorbovat.

Částečně se tato skutečnost odrazí v ochotě investovat. Podíl firem, které plánují zvyšovat investice v příštích dvanácti měsících, se už rok drží nad 40 procenty. Nicméně přibývá firem, které hodlají investice snižovat. Dle predikce SP ČR očekává celkově slabší tempo růstu investic v roce 2019 oproti roku 2018. „Saldo očekávání investiční aktivity ale zůstává nadále kladné, od minulého čtvrtletí kleslo jen velmi mírně. Firmy pokračují v investicích,“ vysvětluje Bohuslav Čížek.

Detailní šetření Svazu průmyslu za 1. čtvrtletí 2019, které provádí společně s ČNB, naleznete zde.

Gbelec Ondřej
kategorie Tiskové zprávy