SP ČR pořádá pro podnikatele online misi do Portugalska

I v době, kdy situaci po celém světě nadále ovlivňuje pandemie onemocnění Covid-19, bere Svaz průmyslu a dopravy podnikatele alespoň na on-line misi do Portugalska. K podnikatelskému fóru v Lisabonu, kterého se v pátek 13. listopadu osobně zúčastní prezident Svazu průmyslu Jaroslav Hanák a ministr zahraničí Tomáš Petříček, se virtuálně připojí na 15 českých a portugalských firem.

Podnikatelské fórum v Lisabonu za přímé účasti ministra zahraničí Tomáše Petříčka, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka a jejich portugalských protějšků můžou přihlášené firmy živě sledovat jak na české, tak na portugalské straně. Svaz průmyslu a dopravy tento přenos nabídne přímo na svém webu. „Je to výborný krok, jak v této nelehké době firmám alespoň částečně nahradit chybějící obchodní kontakty v zahraničí, i když zatím jen touto hybridní formou. Děkuji všem našim partnerům a samozřejmě ministrovi zahraničí, že naši myšlenku podpořili,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy.

Přihlášené české firmy po skončení podnikatelského fóra dostanou kontakty na portugalské podnikatele, a to dle specifikace, kterou uvedly při registraci. Následně se pak firmy můžou individuálně kontaktovat a navázat případnou spolupráci. Virtuální podnikatelské mise do Portugalska se účastní firmy z letectví a vesmírného průmyslu, vodohospodářství a odpadového hospodářství, potravinářského průmyslu, služeb a zdravotnictví.

Pro české podnikatele jsou v Portugalsku obchodní příležitosti například právě v leteckém a kosmickém průmyslu, energetice, nábytkářském průmyslu, obranném průmyslu, chemickém průmyslu, stavebnictví, strojírenství, textilním a obuvním průmyslu. „Perspektivními obory jsou ale i vodohospodářství a odpadové hospodářství, zemědělství a potravinářství, zpracovatelský průmysl či železniční a kolejová doprava. V době pandemie Covid-19 nabývá na významu i spolupráce ve zdravotnictví a farmaceutickém průmyslu,“ vysvětluje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Vzájemná obchodní výměna mezi Českou republikou a Portugalskem v posledních letech rostla. V loňském roce vyvezli čeští exportéři do Portugalska zboží a služby v přepočtu za více než 17 miliard korun, přičemž nejčastěji do Portugalska vyvážejí firmy podnikající v automobilovém průmyslu a strojírenství. V letošním roce se ale na vzájemném obchodu podepsala koronavirová krize. Jen za prvních devět měsíců roku 2020 se vývoz z České republiky do Portugalska propadl o přibližně 20 procent.

Gbelec Ondřej
kategorie Tiskové zprávy