SP ČR: Průmysl vykázal v červenci vysoký růst

Průmyslová výroba v červenci rostla po očištění o počet pracovních dnů tempem 6,7 procenta, tempo meziročního růstu je dáno i přechodně nižšími loňskými hodnotami. Očekáváme, že srpen vykáže tempo růstu.

Průmysl vykázal v červenci atraktivní hodnotu meziročního růstu. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů vzrostla průmyslová produkce o 6,7 procenta, bez očištění se zvýšila o 10,3 procenta. „Aktivita firem v jednotlivých letních měsících je ovlivněna i rozvržením celozávodních dovolených. Výsledky hodnotíme pozitivně, potvrzují současný trend vývoje ekonomiky. Očekáváme však, že srpen vykáže nižší tempo růstu,“říká Bohuslav Čížek, ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Meziměsíční růst průmyslové produkce byl po očištění o sezonní vlivy mírně nižší o 1,8 %. V předchozím měsíci (červnu) naopak meziměsíčně rostl (1,5 %), ale meziročně vykazoval nižší hodnotu. To potvrzuje vliv vývoje loňské srovnávací základny do konečných meziročních hodnot. „V loňském červenci přechodně tempo růstu průmyslu kleslo, což ale nebyl obrat v trendu. I v těchto hodnotách se projevuje faktor dovolených. Důležitý je tedy spíše pohled na průměrnou dosavadní hodnotu růstu, kde produkce za leden až červenec zatím vzrostla o 3,4 procenta,“ uvádí Bohuslav Čížek.

průmyslová-výroba-a-tržby-1-7-2018---žebříčky

K celkovému růstu průmyslu přispěla výroba klimatizovaného vzduchu při extrémně horkých červencových dnech. Výroba elektřiny v červenci meziročně vzrostla o pětinu. Ve zpracovatelském průmyslu byl růst téměř ve všech oblastech, největší příspěvek měla výroba motorových vozidel (1,1 %) a výroba kovových konstrukcí (1,2 %).

Ukazatele jako jsou tržby a nové zakázky vyznívají také pozitivně. V červenci rostly tržby z vývozu o 10,7 procenta, domácí tržby o 11,9 procenta. Nové zakázky rostly po delší době opět dvouciferným tempem (11,2 %), rostly zahraniční i tuzemské zakázky. „Vývoj zakázek indikuje pokračování pozitivního vývoje produkce, což je v souladu se šetřením SP ČR a ČNB. K hodnotě růstu je ale nutné být obezřetný. Opět zdůrazňujeme, že se jedná o „měsíční“ hodnotu, ze které nelze činit silné závěry,“ dodává Bohuslav Čížek.

Výsledky potvrzují pokračující růst výkonu průmyslu. Hodnocení výsledků průmyslu a celé ekonomiky v letošním roce naleznete v komentáři zde.

Jan Stuchlík
kategorie Tiskové zprávy