Společný 1. máj slovenských a českých odborů v Žilině

Ve velmi příjemné atmosféře a za krásného počasí se v úterý uskutečnil společný 1. máj slovenských a českých odborů. Do Budatínského parku v Žilině, kde ČMKOS ve dvou nepřehlédnutelných stáncích nejen prezentovala svoji činnost, ale také připravila koutek pro děti, přišly oslavit Svátek práce tisíce lidí. Spoustu z nich, včetně slovenského premiéra Petra Pellegriniho, přilákala také anketa s otázkou, co říkají na záměr odborů prosadit zkrácení pracovní doby na 37,5 hodiny týdně.

Akci už několik let pořádá Konfederace odborových svazů SR ve spolupráci se žilinským krajským úřadem a Povážským muzeem v Žilině, letos se k nim přidala Českomoravská konfederace odborových svazů. Mimo jiné i proto, že právě letos Češi a Slováci slaví 100 let od vzniku Československé republiky.

Vedle zkrácení týdenní pracovní doby čeští a slovenští odboráři hovořili o nízkých mzdách a tlaku na jejich přibližování se úrovni starších členských států Evropské unie. Účastníci se ale mohli bavit také při vystoupení populárních zpěváků a zpěvaček, při různých atrakcích a soutěžích či třeba při ukázce tradičních řemesel a dovedností nebo hasičské techniky.