Stát by měl více podpořit domácnosti, shodli se odborníci. Lidé se bojí ztráty zaměstnání

Česká ekonomika má za sebou největší propad v historii. V porovnání s loňskem klesla ve druhém čtvrtletí skoro o jedenáct procent. Důvodem poklesu jsou opatření proti šíření koronaviru. Meziroční pokles o 10,7 procenta nepřekvapil člena Národní rozpočtové rady Richarda Hindlse ani místopředsedu Českomoravské konfederace odborových svazů Víta Samka, kteří v pátek vystoupili v pořadu Události, komentáře České televize. Oba se také shodli na tom, že je potřeba podpořit spotřebitele a zlepšit podporu v nezaměstnanosti.

Richard Hindls prohlásil, že by asi bylo málo lidí, které by toto číslo překvapilo. Podle něho by bylo potřeba říci, že když se podíváte na Itálii, Španělsko, Evropskou unii, eurozónu, je to číslo lepší. „Je to dokonce lepší číslo než ve Spojených státech,“ konstatoval Hindls.

Podle Víta Samka je nyní důležité položit si otázku, co bude následovat. Jeho osobní prognóza prý není špatná. „Německo masivně investuje do ekonomiky a bude dělat všechno pro to, aby ekonomiku udrželo v běhu. Řada dalších zemí také teď říká, že už ekonomiku nezastaví. Takže je jasné, že teď se budou dělat opatření tak, aby to pokud možno běželo,“ uvedl Vít Samek. Jako problém nicméně Samek vidí propad spotřeby domácností. „Opatření, která děláme, zatím nepamatují na udržení kupní síly obyvatelstva,“ podotkl Vít Samek.

Podle Hindlse je nyní rovněž klíčové udržet spotřebu a investice. „My se dostali do situace, kterou nikdo z nás neznal. A samozřejmě jsme všichni měli trochu strach. A měli ho i domácnosti z hlediska výdajů,“ vysvětlil Richard Hindls. „Především by měl důvěru prohlubovat stát. On se také snaží. Dělá nejrůznější programy na podporu těch, kteří nejsou zaměstnáni nebo částečně přišli o zaměstnání. Podporuje firmy,“ dále uvedl Richard Hindls.

Přestože Vít Samek uznává, že ekonomická podpora ze strany státu je nesporná, jisté mezery vidí právě v podpoře domácností. „Ono to není o důvěře, ono je to o disponibilních zdrojích domácností. Ony potřebují mít signál, že stát pomůže nezaměstnaným, že pomůže i kurzarbeitem. Tady se lidé bojí na prvním místě o ztrátu místa. A tím pádem se samozřejmě bojí vydávat prostředky,“ řekl Vít Samek. Podle něj panuje strach, že ztráta místa znamená propadnutí do kruhu chudoby.

„Co vidím jako veliký problém je, když začne masově růst nezaměstnanost,“ doplnil Richard Hindls. Přestože nezaměstnanost u nás zatím prudce neroste, situace by se prý mohla na podzim výrazně zhoršit. „A pak se může objevit celá řada problémů, na které nejsme zvyklí,“ upřesnil Richard Hindls.

  • Zdroj: Česká televize