Stát musí k firmám vyslat výraznější signál pomoci

Kvůli epidemii koronaviru Česko pomůže firmám. Výdaje na náhrady výdělků pracovníků v karanténě proplatí stát zaměstnavatelům v plné výši, uhradí také 80 procent mzdy zaměstnanců zavřených provozů. Stát se chystá doplatit také ošetřovné za celou dobu uzavření škol či školek, a to rodičům dětí do 13 let. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje musí ale vláda směrem k firmám vyslat výraznější signál pomoci.

„Jsem rád, že vláda rozhodla o těchto třech opatřeních, ale jsem zklamán, že neudělala víc. Čekali jsme, že od ministrů k podnikům zcela jasně zazní: my vás nenecháme padnout. Chápu jejich ostražitost, ale my už nemůžeme dál čekat,“ upozorňuje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

„Vláda teď může udělat dva rychlé kroky, které ekonomice pomůžou. Zaprvé kurzarbeit. To je od státu jasný signál pro zaměstnavatele, že za ně část nákladů ponese. Druhá možnost je, že firmám odpustí penále, když nebudou hradit odvody za mzdy zaměstnanců. Tato opatření může vláda aplikovat hned,“ komentuje Jan Rafaj.

„Pro firmy je prioritní zavést kurzarbeit. V Dánsku se na něm vláda s odbory a zaměstnavateli dohodla už minulý týden. V Německu kurzarbeit bez ohledu na koronavirus funguje dlouhodobě. Teď je to na nás, my nemáme na co čekat. Pokud vláda nevyšle v řádu desítek hodin jasný signál pomoci ekonomice, zejména ty menší podniky to už neutáhnou. Nejpozději začátkem příštího týdne musí firmy jasně vědět, jakou pomoc mohou od státu čekat, jinak budou muset některé propouštět,“ říká Jan Rafaj.

kategorie Tiskové zprávy