Státní příspěvek na nájem by měl činit 50 %

Svaz průmyslu a dopravy ČR oceňuje, že vláda vyslyšela další doporučení z jeho Velikonoční výzvy. Po pěti týdnech intenzivního jednání Svazu průmyslu a dopravy ČR, SOČR, Asociace nákupních center, zástupců nájemců a ministerstva průmyslu a obchodu se podařilo dohodnout, že stát poskytne podnikatelům uzavřených provozoven dotaci na fixní náklady, tzn. nájmy.

Mechanizmus podle aktuálně oznámeného návrhu bude fungovat tak, že zátěž v podobě nájmu se rozprostře na pronajímatele, nájemce a stát. Pronajímatel uzavře s nájemcem dohodu o snížení nájmu o třetinu po dobu 3 měsíců, tedy na 2. kvartál letošního roku. Na základě toho stát poskytne dotaci ve výši třetiny původního nájmu a na nájemce tudíž zůstane platba ve výši zbývající třetiny.

„Žádáme vládu, aby vyslyšela náš návrh, a poskytla dotaci na nájem ve výši 50 %, nejen původně oznámených 33 %,“ uvádí Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

„Očekáváme, že příspěvek na nájem by mohl pomoci až 150 tisícům podnikatelů. Jednáme rovněž o způsobu administrace. Připravený návrh by mohl zajistit jednoduchou a rychlou cestu, jak získat finanční dotaci. Rovněž bude dobře zabezpečen proti zneužití,“ dodává Jan Rafaj.

Příspěvek na nájem pomůže také restauracím a kavárnám. „Naše odhady hovoří o tom, že krizi by nemusela přežít každá třetí provozovna. Dotace státu na pokrytí části najmu tak může zachránit existenci řady restaurací,“ komentuje člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR Petr Jonák.

„Zároveň jsme přesvědčeni, že by stát měl tomuto segmentu poskytnout dlouhodobý příspěvek na pokrytí části mezd v rámci programu Antivirus a vytvořit pro restaurace i hotely speciální uvěrový program Covid s vyšším ručením pro komerční úvěry,“ doplňuje Petr Jonák. Restaurace a kavárny mají totiž dva zásadní fixní náklady, které je při současných restrikcích táhnou ke dnu. Jsou jimi mzdy zaměstnanců a právě nájmy.

Lenka Dudková
kategorie Tiskové zprávy