V Chomutově a Veselí budou hlasovat o krajním řešení

V Železárnách Veselí nad Moravou a Válcovnách trub Chomutov se chystá hlasování o stávce. Tamní odboráři se tak rozhodli poté, co ani nedávné vyhlášení stávkové pohotovosti nezměnilo přístup vedení obou podniků k podpisu kolektivní smlouvy na letošní rok. Vyjednávacím týmům základních organizací Odborového svazu KOVO se přes opakované snahy nepodařilo přimět zaměstnavatele ke společným jednáním. Požádali už Ministerstvo práce a sociálních věcí o určení zprostředkovatele.
 
Hlasováním o stávce chtějí odboráři zmapovat mezi zaměstnanci míru podpory tohoto krajního kroku pro případ, že se ani zprostředkovateli nepodaří kolektivní jednání nastartovat a přivést obě strany
k dohodě.
 
„Po zkušenostech s činností zprostředkovatele již v roce 2017, kdy se nám také nepodařilo dohodnout se se zaměstnavatelem na kolektivní smlouvě a od určeného zprostředkovatele žádný
návrh na řešení sporu nevzešel, rozhodly výbory v ZO OS KOVO Železárny Veselí a ZO OS KOVO Válcovny trub Chomutov, že uskuteční mezi zaměstnanci hlasování o stávce,“ potvrdil rozhodnutí Stanislav Malušek, předseda odborů v Železárnách Veselí. „Ze strany zaměstnavatele jsme doposud nezaznamenali žádnou inciativu, která by odblokovala možnost dohody na sporných bodech kolektivní smlouvy, a spíše očekáváme ještě prodloužení nejistoty, a i to přispělo k našemu rozhodnutí hlasovat o stávce,“ dodal.
 
Stávkovou pohotovost vyhlásili kováci v průběhu ledna celkem ve třech podnicích, kromě Železáren Veselí nad Moravou a Válcoven trub Chomutov také v Železárnách Hrádek u Rokycan. Všechny patří do hutní skupiny Z-group Steel Holding Zdeňka Zemka. Odmítavý postoj ke sjednání kolektivní smlouvy zdůvodňuje management nejistotou způsobenou globální koronavirovou pandemií a epidemiologickou situací. Odboráři však poukazují na to, že pokud situace nebrání výkonu práce, nemůže zabránit ani jednáním o kolektivní smlouvě, pokud se dodrží všechna hygienická nařízení.
Neochota zaměstnavatele dohodnout se na podmínkách pro letošní rok a nejistota podle zástupců odborů ještě zvyšuje míru stresu, jemuž jsou kvůli koronavirové krizi zaměstnanci vystaveni.
 
„V případě neúspěšného řízení před zprostředkovatelem budeme již vědět, zda zaměstnanci podporují použití i tohoto krajního prostředku ve snaze pro ně zajistit přijatelnou odměnu za práci a udržení benefitů, které doposud plynuly z kolektivní smlouvy. Toto je z našeho pohledu důležité i pro personální stabilizaci, aby jako doposud neodcházeli kvalifikovaní zaměstnanci, kterých na trhu není dostatek,“ upozorňuje na hrozící dopady absence kolektivní smlouvy předseda ZO OS KOVO Válcovny trub Josef Maršálek. Odboráři opakovaně upozorňují na to, že se část zaměstnavatelů snaží zneužít pandemie ve svůj prospěch a brání se dohodám o mzdách i v případech, kdy k žádným významnějším propadům ve výrobě nedošlo. „Argumenty vedení společnosti, které odmítá osobní jednání, vnímám tak, že jde spíš o snahu využít mimořádné situace k tomu, aby se vedení mohlo kolektivnímu vyjednávání vyhnout,“ uvedl již dříve například Petr Horčic, předseda kováků z Železáren Hrádek u Rokycan.
 
 
  • Zdroj: OS KOVO, Kovák